İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRAKİ EN BÜYÜK TUTUKLAMA YAŞANIYOR
SON DAKİKA

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRAKİ EN BÜYÜK TUTUKLAMA YAŞANIYOR

Almanya’nın Hamburug şehrinde yaşayan Türk ve Arap STK’larının öncülüğünde ÇKP zulmüne karşı protesto eylemi gerçekleşti.

Eyleme çevredeki Türkler, Türkmenler, Azerbeycan Türkleri, Arabler, Almanlar, Hong Kong, Tibet ve Uygur Türklerinden binden fazla kişi ellerinde ay yıldızlı gök bayrak ve pankartları kaldırarak çeşitli sloganlar eşliğinde hak hukuk ve adalet taleb etti.

Ayrıca Berilin’de de D U K- Dünya Uygur Kurultayı öncülüğünde aynı şekilde çok milletlerden oluşan ÇKP zulmüne karşı protesto eylemi düzenlendi.

Almanya parlamentosundan bazı parlamenterlerinde katılım gösterdiği eylemde Çin’in Uygur Türkleri üzerinden yürüttüğü insanlık dışı siyasetlerini durdurması ve ceza kampların kapatılması için Almanya Hükumetinin Çin’e yapılan baskıyı arttırması çağrısında bulunuldu.

Washington merkezli sitratejik ululslarası araştırma merkezi tarafından Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerinin tutuklanıp ceza kampına kapatılma hadisesi ’’ İkinci dünya savaşından sonraki en büyük tutuklama’’olarak açıklandı.

İslam Dünyasın’da Doğu Türkistan meselesini Gündeme taşımak ve musülman halklar içinde Duğu Türkistan bilinci oluşturmak için başlatılan" Doğu Türkistan Sivil Diplomasi Hareketi" çerçevesinde Malezyada yoğun etkinlikler yürüten Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatları birliği temsilcileri bölgedeki yerli Stk merkezleri, bir kısım Camiler, Okullar ve Üniversitelerde seminerler veriyor.

24.1.2020-Fatma Hasan/M.ALİ.Atayurt

 

Bu Haberi 175 kişi okudu!
25/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.