İBADETE KAPATILAN MEŞHUR CAMİİ ÇİNLİ TURİSTLERE AÇILDI

İBADETE KAPATILAN MEŞHUR CAMİİ ÇİNLİ TURİSTLERE AÇILDI

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da dini vecibeleri yerine getirmek yasaklandıktan sonra camiler müzelere dönüştürüldü ve Çinli Turistler için ziyarete açılmıştı.

Çinli turistlerin sosyal medyada paylaştığı görüntülerde Doğu Türkistan’ın Kaşgar bölgesindeki ibadete kapanan ancak turistler için ziyarete açılan Kaşgardaki meşhur Appak Hoca Hazretim Camiinin arka havlusu görüntüleniyor.

Doğu Türkistan’da binlerce camii çok önceden ibadete kapanmıştı, dinsiz Komünist Çin yönetimi İslama ait her şeyi yasaklamakla beraber yüzbinlerce müslüman Türkü ibadet ettikleri, kuran kerim okuduğu yada cep telefonunda Dini içerik, yazı, resim, görüntü sakladığı gerekçesiyle en az 10-15 yıllık hapis cezasıyla cezalandırdı.

Müslüman Türkleri dininden, dilinden, kültür Medeniyetlerinden vaz geçirmek yada uzaklaştırmak için Uygur, kazak, kırgız Türkleri olmak özere 3 milyondan fazla insanı Toplama kamplarına hapis ederken orada ağır işkence ve beyin yıkama eğitimlerine tabi tutuluyor. Sayısız genç köle yerinde fabrikalarda zorla çalıştırılıyor.

Gözlemciler “başta İslam işbirliği örgüt, BM, AP, ABD gibi İnsan halkları, özgürlük ve demokrasi savuncularını acilen Çin’i dur demeleri için göreve çağırıyoruz” diye kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 755 kişi okudu!
11/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.