HUAWEİ, UYGUR TÜRKLERİNİ FİŞLEYEN YAZILIM İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPTI

HUAWEİ, UYGUR TÜRKLERİNİ FİŞLEYEN YAZILIM İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPTI

Çinli teknoloji devi Huawei, Çin’in Doğu Türkistanlıları gözlemlemek için kullandığı teknolojinin patentini almak için başvuru yaptığı öğrenildi.

Doğu Türkistan’da sistematik baskılara maruz kalan Uygur Türkleri aynı zamanda teknolojik gözetim altında tutuluyor. Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin Uygur Türklerini tespit etmek amacıyla yeni bir sistem geliştirdiği ve bunun için patent başvurusu yaptığı bildirildi.

14 ocak tarihli BBC’de yer alan habere göre, ABD’li video gözlem denetimi ve analiz şirketi IPVM konuyu gündeme getiren bir açıklama yaptı. Ayrıca IPVM’nin ortaya attığı bilgilere göre, söz konusu patentte “Uygur” ibaresi net olarak geçiyor.

Konuyla ilgili Birleşik Krallık Parlamentosu Dış İlişkileri Komitesi Başkanı TomTugendhat, “Çin merkezli teknoloji devlerinin Uygur halkı üzerindeki zalim saldırıları desteklemesi, tüketiciler ve toplum olarak bizlere, hangi ürünü satın aldığımız veya hangi şirketleri ödüllendirdiğimiz konusunda daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.” dedi.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55647839?fbclid=IwAR1R-lTlsq_nVFnRfIG9EpyXy5UToJdOkcmjvXJxSDxBAFiRZ8VNYFFcyyk

Bu Haberi 132 kişi okudu!
14/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.