HSBC, Doğu Türkistan kaynaklı ürünleri izleme metodu geliştirdi

HSBC, Doğu Türkistan kaynaklı ürünleri izleme metodu geliştirdi

Londra merkezli Banking and Financial Group'un Serai Dijital İş Forumu HSBC, hazır giyim endüstrisindeki pamuk ve diğer hammaddelerin kaynaklarını izlemenin bir yolunu bulduğunu açıkladı.

Güney Çin sabah gazetesine göre HSBC, Doğu Türkistan’da zorunlu çalıştırmayla üretilen Pamuk ve Domates ürünlerinin ABD tarafından yasaklanmasının ardından Şirketlerin hammadde kaynağını izlemek için yeni bir yol geliştirdiğini bildirdi.

ŞİRKETLER KAYNAĞI NERDEN BULDUKLARINI BELİRTMEK ZORUNDA

HSBC'nin yeni çözümü, tedarikçilerin hammaddelerini nasıl ürettiklerinden, ürün işleme ve ihracata kadar yolun her adımını tedarikçileri içerecek şekilde HSBC sistemine kaydetmesi gerektiriyor.

HSBC yönetici direktörü Vivek Ramachandran, “Platform tüm tedarik zincirine netlik ve şeffaflık getirecek ve her aşamada verileri rapor edecek” açıklamasını yaptı.

ABD hükümeti geçen yıl Çin'in zorunlu işçi çalıştırması nedeniyle Doğu Türkistanda üretilen pamuk ve domates ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLI PAMUKLAR  TESPİT EDİLECEK

Habere göre ABD'nin Doğu Türkistan’daki Uygurlara ve diğer etnik guruplara yönelik insan hakları ihlallerine karşı çıktığı bir dönemde, bu gibi önlemlerin ABD'li tüketiciler ve şirketlerin satın aldığı pamuk ve diğer malzemelerin kökenini kanıtlamasına yardımcı olacağı öne sürülüyor.

Dünya üzerindeki Çin malı pamuğun % 85'i Doğu Türkistan’da üretiliyor. 2019 verilerine göre ABD’nin Çin'den ithal ettiği tekstil ürünlerinin miktarı 50 milyar doları aşacağı bilgiler arasında.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 128 kişi okudu!
17/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.