HOTEN ŞEHRİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KALKTIĞI DUYURULDU
SON DAKİKA

HOTEN ŞEHRİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KALKTIĞI DUYURULDU

Çin’den yayılarak tüm dünyayı tehdit eden Wuhan virosu (Korona Virüsü / Kovid- 19) Doğu Türkistan’da Urumçi ve Gulca başta olmak birçok bölge Karantina altına alınıp halkın bir aydır evden dışarı çıkması yasaklanmıştı.Zaman zaman erzakları tükenen Uygur Türklerinden yönetime karşı sert tepkiler gelmeye başlayınca kısmen vaka sayısı az veya hiç görülmeyen bölgeleri dışa kapalı içe serbest bıraktığı bildirildi.

Hoten vilayeti ve çok sayıda ilçeleri, Kaşgar’ın bazı ilçeleri’nde insanlarla dolu sokakların görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

Wuhan virüsünün kamptaki insanlara bulaşmasından endişe duyuluyor, ÇKP (Çin Komünist Partisi ) ise azalan vaka sayısına göre bölgelere kısmen serbestlik getirmekle gündemi değiştirmek istiyor.

Asıl konunun Ceza kamplarındaki 3 milyon’dan fazla Uygur Türklerinin virüse karşı hiçbir hayati güvencesinin olmaması. İşte bu konu uslararası platfromlarda gündeme getirilmeli, toplum olarak kamplarn imha edilmesi şartıyla insanların bırakılması hususunda Çinli yetkililere baskı oluşturulmalı.

Fatma Hasan/M.Ali.Aayurt
Bu Haberi 213 kişi okudu!
25/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.