HONG KONG’TA HALK TARAFINDAN GEÇİCİ HÜKÜMET KURULDU
SON DAKİKA

HONG KONG’TA HALK TARAFINDAN GEÇİCİ HÜKÜMET KURULDU

Hong Kong’ta 3 aydır Protestolar devam ediyor, Halk ise bölgedeki Pekin’e bağlı yerel yönetten çok rahatsız.

Eylemciler Hong kong halkı için 1997 yılından günümüze (göreceli de olsa) mevcut hukuk sisteminin bir güven unsuru oluşturduğunu ifade ederek Hong Kong’luları HongKong’lular yönetecek prensip'i gereğince Geçici Hukümet Kurulduğunu bildirildi.

İlk olarak,Hong kong halkı tarafından kurulmayan ve de yönetilmeyen, halkın isteklerini yerine getiremeyen ve halkın özgürlüğünü kısıtlayan Yerel hukümetin görevini yerinde kullanamadığı için istifa etmesi tablig edildi.
Geçici hukümeten gelen ilk açıklamasında ‘’ Hong kong’un şuanki memurlarının tüm siyasi haklarından azledildiği.Bölge idare başkan ve yardımcıları, emniyet ve adliye başkan ve yardımcıları halk tarafından tekrar seçileceği duyruldu.

2018’den buyana yürürlükte olan tüm yasaların hepsi uygulanmaktan men edildiği, Kukla hukümetin siyasetlerini uygulayan tüm işçiler Geçici hukümet tarafından bilgilendirilene kadar normal hayatına dönsün’’ açıklaması yapıldı.

Geçici hukümetin 5 ve ya daha az süre aktif olacağını açıklayan Hukümet sözcüleri Erken saçimle ilgili yapılan çalışmalarıda duyurdu.

FATMA HASAN 
Bu Haberi 274 kişi okudu!
09/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.