HER GÜN ÇİN’DEN URUMÇİ’YE 1000’DEN FAZLA ÇİNLİ GETİRİLİYOR

HER GÜN ÇİN’DEN URUMÇİ’YE 1000’DEN FAZLA ÇİNLİ GETİRİLİYOR

Çin komünist hükumeti Son yıllarda bir yandan Doğu Türkistan halkını işe yerleştirmek bahanesiyle Çin eyaletlerine zorla transfer ederek fabrikalarda köle yerinde kullanıyorken diğer yandan yoksul, işsiz dar gelirli Çinlileri yüksek imtiyazlar sağlanarak Doğu Türkistan'a yerleştirip Çinlilerin nüfusunu çoğaltmaya ve Doğu Türkistanı sistematik olarak Çinlileştirme ye çalışıyor.

Çin sosyal medyasında 2 Nisan'da yayımlanan videolardan sözde öğretmen olduğu iddia edilen 1.200 Çinlinin ücretsiz tren ile Çin’den Doğu Türkistan'a yolcu edildiği öğrenildi.

Bilgilere göre Çin'in Hunan Eyaletinden çok sayıda Çinli'nin Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrine özel trenle yolcu edildiği görüntüleniyor.

Hunen Garında başlarına birer kırmızı şapka takan ellerinde Çin Komünist yönetiminin ücretsiz verdiği tren bileti ile 22 saat içinde Urumçi'ye ulaşmayı bekleyen Çinliler özel törenle Doğu Türkistan’a uğurlanıyor.

Ayrıca Çin medyasında değer Çinlilerin Doğu Türkistan'a taşınması için teşvik çalışmaları yapılırken ücretsiz konut, arazi ve iş imkanı sağlanacağı vat ediliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 247 kişi okudu!
04/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.