Hapishanede işaretle namaz kılan bir Uygur'un cezası uzatıldı

Hapishanede işaretle namaz kılan bir Uygur'un cezası uzatıldı

Çin'in 17 Ocak 2019'da yayınladığı "Yargı Arşivlerine ulaşam bazı kaynaklar, Çin hapishanesinde hapsedilen İsmail Siddik isimli bir Uygur Türkünün işaretle namaz kılması sonucu ceza süresinin 13 yıl daha uzatıldığını ortaya çıkardı.

24 haziran 2017’de Yenihisar nahiyesi halk mahkemesinde yargılanan İsmail Sıddık'ın sözde "dini aşırıcı ve halkı bölücülüğe kışkırtma" suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edildiği, tüm siyasi haklarından 3 yıl mahrum edildiği ve şu an Kuitün 7. Bölge cezaevinde tutuklu olduğu belirtiliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMANLAR NAMAZ KILAMIYOR

Belgede, İsmail Sıddık'ın 25 Ocak ve 17 Şubat 2018 tarihlerinde işaretle namaz kıldığı ve 3 Mart 2018'de yine hacet giderme bahanesiyle abdest aldığı ve hücredeki başka bir mahkumun bunu engellemeye çalışması sonucu gardiyanlar tarafından fark edilerek cezalandırıldığı ileri sürülüyor.
Bilgilere göre Cezaevi yetkililerinin ifadesi ve ilgili tutanaklara göre Çin mahkemesi, İsmail Sıddık hakkında "cezaevinde birçok kez gizlice yasa dışı dini faaliyetlerde bulunmak, kuralları ihlal etmek ve etnik nefreti kışkırtmak" suçlamalarıyla asil ceza sürecine 13 yıl eklenerek toplam hapis cezasını 20 yıla çıkardığı belirtiliyor.
Gözlemciler, ÇKP yetkililerinin uluslararası toplumu kandırmak için bazı yalancı şahitler üzerinden düzenlediği basın toplantıları ve propaganda içerikli yayınlarıyla Çin rejiminin Dini inançlara saygı duyduğunu iddia ederken aslında Doğu Türkistan'daki Dini baskıların ister içeride, ister dışarıda, halka yönelik yoğun bir şekilde uygulandığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://archive.vn/AOK26#selection-465.210-465.212
Bu Haberi 31 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.