HAFTADA 5000 ÇİNLİ DOĞU TÜRKİSTAN’A YERLEŞİYOR
SON DAKİKA

HAFTADA 5000 ÇİNLİ DOĞU TÜRKİSTAN’A YERLEŞİYOR

Çin’in “Douyun” sosyal medyada platformunda yayımlanan bilgilere göre Çin’in Henan eyaletinden Doğu Türkistan’a yaklaşık 5.000 Çinli yerleşimcinin getirildiği bildirildi.

Görüntülerde gece yarısı onlarca otobüsten bagajlı Çinlilerin Urumçi’ye bağlı Sanci şehir otobüs terminaline indiği belirtildi.

Çin Komünist Partisi 2017 yılından bu yana Doğu Türkistan’daki Toplama kamplarına yaklaşık 3 milyon Uyguru kapatmasının yanı sıra yüz binlerce Uygur'u istihdam bahanesiyle Çin’in iç kesimlerine köle işçi olarak götürmüştü. Akabinde ise bölgenin biyografisini bozguna uğratmak adına Aynı şekilde büyük ölçekli göçler tertip ederek Çinlilerin Doğu Türkistan’a yerleşmeleri için toprak, iş, konut, maddi destek ve sayırı çeşitli imtiyazlar sağlamak vaatlarıyla tahliye sürecini hızlandırmıştı.

Son gelen Görüntüler Çin’in Gansu, Yunnan, Zhejiang, Henan ve Hebei eyaletleri başta olmak üzere çok sayıda yerleşimci Çinlinin tren ve otobüslerle Doğu Türkistan’a getirildiğini ortaya koyuyor.

Çin rejim yönetimine bağlı “Xinjiang inşaat ve üretim kolordusu” olarak bilinen Bingtuan yapılanması tarafından oluşturulan Tumshuk ve Aral şehrine yerleşen vede devlet desteğiyle propaganda, teşvik çalışmaları yürüten Çinlilerin paylaşımlarına göre Çin‘den Doğu Türkistan’a kalıcı olarak gelmeyi kabul edenlere bedava ev, 40 dönüm arazi ve maddi destek sağlanacağı öne sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 583 kişi okudu!
28/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.