H&M’in Uygur savunması, 20 mağazasını kapattı

H&M’in Uygur savunması, 20 mağazasını kapattı

Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması nedeniyle Çin kaynaklı pamuk ürünlerine getirdiği boykot sonucu Çin makamları ve Çin medyasının saldırılarına uğrayan İsveçli dünyaca ünlü H&M, Çin’deki yaklaşık 20 mağazasını kapatmak zorunda kaldığını açıkladı.

The New York Times geçen hafta, H&M'nin Çin'de 20'si kapalı olmak üzere yaklaşık 500 mağazası olduğunu belirtirken, Tayvan basınında çıkan haberlere göre ise kira sözleşmesinde sorun yaşandığı ve mağazanın geri çağrılması nedeniyle firmanın Çin’deki mağazalardan bazıları kapatıldığı ileri sürülüyor.

ÜLKELER VE KÜRESEL MARKALARDAN ÇİN YAPTIRIMI

H&M, Nike, Adidas, New Balance, Burberry ve diğer Uluslararasında tanınmış Markalar Doğu Türkistan kaynaklı pamuklar ile ilgili insan hakları ihlali konusundaki endişelerini dile getirerek Çin’den artık pamuk almayacaklarını belirtmişti. Çin Komünist partisi ise Çin halkı ve Medya üzerinden Küresel markalara ulusal çapta boykot uygulamıştı.

Ünlü Markaların savunduğu Uygur Türklerine Çin komünist Partisi tarafından yapılan soykırım Uygulamaları daha önce ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Belçika ve Avrupa Birliği bir kısım Çinli yetkili, Kurum ve kuruluşları cezalandırmıştı.

ÇİN’İN KÖLELEŞTİRME PILANI ALT ÜST OLDU

Gözlemciler, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yatırımı bulunan Çinli işletmelere bedava işçi sağlama garantisi verdiği ve Uygur Türklerinin çeşitli endüstri alanlarında köle olarak çalıştırıldığını, H&M gibi Küresel şirketlerin bunu fark ederek gösterdiği tepki Çin’i adeta hezeyana uğrattığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 59 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.