GURBETTE YAŞAYAN UYGURLAR ÇİN’İN TEHDİDİNDEN KURTULAMIYOR

GURBETTE YAŞAYAN UYGURLAR ÇİN’İN TEHDİDİNDEN KURTULAMIYOR

Gurbette yaşayan 46 yaşındaki dört çocuk babası Ekber Sabir verdiği tanıklıkta 26 yıldır memleketteki anne babası ve kardeşleri ile yüz yüze görüşemediğini bildirdi.

Ekber Sabir’in paylaştığı bilgilere göre 1993 yılı Artuş şehrinde arkadaşlarıyla birlikte Çin hükumetinin Artuş, Kaşgar ve Aksu kentlerindeki zulüm politikalarını protesto eden broşürler dağıttığı nedeni ile 30’a yakın kişinin tutuklandığı, kendisi dahil 4 kişinin Orta Asya'ya hicret etmek zorunda kaldıkları, tutuklananların çoğu Çin işkencesi yüzünden ya zihinsel dengesini kaybettiği veya hapishanelerde öldürüldüğü öğrenildi.

Hicret ettiği günden bugüne babası Sabir Omar, annesi Tajigul Abdulkadir ve dört erkek, iki kız kardeşi ile tekrar yüz yüze görüşme şansı olmadığı en son Ailesiyle olan ilişkisinin 2015’ten beri kesildiğini bildirdi.

2017’nin sonlarına doğru dolaylı yollardan aldığı haberlerlere göre kardeşi Abdulkadir Sabir’in kendisiyle ilişkilendirilip suçsuz yere tutuklandığı, 26 yıldır yurt dışında yaşamasına rağmen Çin istihbaratının hala onu rahatsız ettiği ve ailesi ile tehdit edildiğini aktardı.

“Eğer dünyada insan hakları kavramı varsa ailemin canlı olup olmadığını öğrenmek istiyorum” diyen Ekber Sabir, Çin Komünist hükumetinin Doğu Türkistan’da işlediği insanlık dışı cinayetleri için uluslararası mahkemelerde yargılanmasını talep ediyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 330 kişi okudu!
01/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.