GULCA XİNHUA HASTANESİNİN KAMPA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ DOĞRULANDI

GULCA XİNHUA HASTANESİNİN KAMPA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ DOĞRULANDI

Çinli yetkililer Doğu Türkistan'daki sözde “eğitim merkezi” dedikleri Toplama kampları ile ilgili bu zamana kadar net sayısını vermedi.

Uluslararası araştırmacılar kamplar hakkında tahminlerde bulunurken “şu sayıda kamp var” demekten kaçınıyor. çünkü bir çok bölgede okul ve otellerden, hastane ve cami gibi daha nice yapılardan dönüştürülmüş ve dış dünyadan izole edilmiş toplama kampları bulunuyor.

En son Gulca şehrindeki Xinhua Hastanesinin kampa dönüştürüldüğü ve Hastanenin bir süredir kamp alanı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Bilgilere göre 832 sağlık personeli ile senelerdir hastane olarak işlev gören ve Gulca şehir merkezindeki meşhur “Medrese” yakınlarında bulunan Xinhua Hastanesinin toplam arazi alanı 42.066 metrekare (63 dönem) olduğu ve 2017’den günümüze ceza kampı olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

Özgür asya radyosu muhabirlerinin telefon ziyaretini kabul eden Gulca'deki malum bir hastane yetkilisi 2018'de hastane personellerinin Xinhua hastanesindeki sözde "eğitim merkezinde" sırayla vazifelendirildiğini ve Xinhua hastanesinin bir süredir kamp olarak kullanıldığını doğruladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 381 kişi okudu!
01/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.