FESTİVAL VAR DEDİ, BÖLGEDEKİ UYGURLARI MEMLEKETLERİNE GERİ YOLLADI
SON DAKİKA

FESTİVAL VAR DEDİ, BÖLGEDEKİ UYGURLARI MEMLEKETLERİNE GERİ YOLLADI

Çinin Doğu Türkistan'daki asimilasyon politikası kapsamında bölgedeki Müslüman Türkleri zorunlu kölelik ile Çin’in iç kesimlerine ucuz iş gücü olarak gönderirken yüksek tahsil görmüş ve yıllardır Çin'de önemli yerlere gelerek kariyer yapan Uygur Türklerini Doğu Türkistan'a Geri gönderdiği ortaya çıktı.

Bitter Winter Haberine göre 23 Nisan Çin’in Qingdao eyaletinde Çin Donanması deniz kuvvetlerinin 70. kuruluş yıl dönümü nedeni ile düzenlenecek olan Festivale birkaç ülke temsilcilerinin de katılacağı ve güvenlik nedeniyle gölgede çalışan Uygurların memleketlerine geri gönderilmesi talimatının şirket yöneticilerine verildiği yer alıyor.

Çin komünist Partisi büyük bir olayı her düzenlediğinde, “istikrarı korumak” adına bölgeyi abluka altına aldığı gibi herhangi bir güvenlik olayını önlemek için, Qingdao'da çalışan Uygurların istikrar için kilit hedef edilmesi dikkat çekiyor.

Ayrıca Qingdao polislerinin, Uygurların memleketlerine döndükten sonra, bölgedeki polis karakolunda çekilmiş biletlerini, kimlik kartlarını ve fotoğraflarını tarafına göndermelerini istediği de aktarıldı. 

Bazı kaynaklarda geri dönen Uygurlardan toplama kampına gönderilenlerin de olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: bitterwinter.org

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1145 kişi okudu!
11/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.