Facebook'un Uygurlar hakkında karalama propagandaları yaydığı iddia edildi

Facebook'un Uygurlar hakkında karalama propagandaları yaydığı iddia edildi

İngiltere merkezli Basın Gazetesi'nde 18 Şubat yer alan bir makaleye göre Facebook'un Uygurlar hakkındaki karalama propagandalarını yaymak için Çin’den finassal destek aldığı ileri sürülüyor.
Makalede, ABD hükümetinin Çin’i soykırımcı ilan ettiği ve Çin’in ulusal çapta kınandığı şu aralarda, Facebook’un Çin günlük gazetesi ve Çin Küresel Televizyonu (CGTN) yayınlarını engellemek yerine Uygurlar hakkında Batı medyalarının çıkardığı haberleri yalanlama girişimini desteklediği ve Çin’in bu gibi karalama propagandalarını milyonlarca kullanıcının yaymasına yardımcı olduğu ortaya konuluyor.

ÇİN, UYGURLARI BASTIRMAK İÇİN TERÖRÜ BAHANE EDİYOR

Makaleye göre Çin Günlük gazetesi, Uygurlarla ilgili videoyu veya yayınlanan makaleleri eleştiriyor ve bunu Facebook üzerinden milyonlarca kullanıcıya dağıtıyor. Veya kendisi Doğu Türkistan’daki kampların ve soykırımın doğru olmadığına dair video yada haberler hazırlayarak servis ettiği gün yüzüne çıkarılıyor.
Facebook ayrıca Çin Küresel Televizyonu'nun "Uygur bölgesinde terörizm" üzerine çektiği bir filim yayınlamıştı, Ancak filmde bahsedildiği gibi bir terör örgütü veya eylemlerin var olduğu yalanını, ABD hükümeti geçen yılÇin'in “terörü” Uygurları bastırmak için bir bahane olarak kullandığını açıklamasıyla ayyuka çıktı.
Makaleye göre Çin'de yasaklanan Facebook ve benzeri platformlar artık Çin için bir propaganda aracı haline geldiği ve bunun ekonomik faydalarının yanı sıra başka nedenleri de olduğu öne sürülüyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 141 kişi okudu!
22/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.