ESKİ ÇİN ORDU MENSUBU ASKERLER UYGUR VE TİBETLİLERE NELER YAPTIĞINI ANLATTI

ESKİ ÇİN ORDU MENSUBU ASKERLER UYGUR VE TİBETLİLERE NELER YAPTIĞINI ANLATTI

Bitter Winter haberine göre askerlikten vaz geçen birkaç Çinli asker Çin Komünist Parti yetkililerinin Doğu Türkistan ve Tibet'teki zulümlerini açığa çıkardı.

Kimliği gizlenen Fujian’lı askerlerin biri 2013 yaz aylarında Doğu Türkistan'ın dağlık bölgesinde 100 den fazla Uyguru infaz ettiğini, onların arasında küçük çocuklarında olduğunu itiraf etti.

Genelde infaz için götürüldüğünde “askeri tatbikat” denildiğini anlatan diğer bir Askerin söylediğine göre Çinli komutanlarının birkaç yıl önce Doğu Türkistan'da meydana gelen ama hangisi olduğu belirtilmeyen bir katliam öncesi bölgedeki tüm askeri personellerin sivil kıyafet giyerek Çinlilerin evlerine tek tek girip pencerelerini gazetelerle kapatmaları geçici bir süre dışarıda ne olursa olsun çıkmamaları hususunda uyardığını, Katliam sonrası ise askerlerin sokaklardaki cesetleri ve kan lekeleri dahil olay yerini temizlediğini ifade ediyor.

Tibette görevliylen neler yaptıklarını anlatan başka bir asker ise 2011 yılında Tibetteki bir bölgede güvenlik güçlerine karşılık veren rahibelerin hepsini ateşe tuttuğu, o dönemde aynı Doğu Türkistan’da yaşandığı gibi komutanları tarafından kim fazla sözde terörist öldürse ona büyük ödül verileceği söylendiğini anlatıyor.

Ayrıca Çin’in Wenchuan kentinde meydana gelen büyük depremde Çinli yetkililerin kurtarmaya giden askerlere sadece 18 ila 40 yaş arasındaki kişileri kurtarmasını emrettiğini anlatan askerler Hong Kong'daki protestoları engellemek için Çok sayıda sivil kıyafetli asker gönderdiğini de ifşa ediyor.

Fatma hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 528 kişi okudu!
08/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.