DÜNYA UYGUR KURULTAYI AB KONSEYİNDE
SON DAKİKA

DÜNYA UYGUR KURULTAYI AB KONSEYİNDE

15 Mayıs Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa, Avrupa Parlamenetosu İnsan Hakları Komisyonu oturumuna davet edildi. Ve Doğu Türkistan'da İşgalci Çin'in hak, hukuk ihlalleri, insanlık dışı baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında Parlamenterlere bilgi sundu.

 İsa Konuşmasını Şöyle Başladı; 
" Bugün dünya genelinde yaşayan Müslümanlar, gökyüzünde hilal'ın görünmesine tanıklık edecek ve kutsal Ramazan ayına heyecan ve sonsuz bir İlahi mutlulukla hoş geldin diyecek.

 Ancak Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da yaşayan 35 Miliyon Müslüman bu heyecanı his edemeyecek ve Ramazan sevincini asla yaşamayacaktır. Çünkü Çin'in,  1 Nisan 2017 de İmzaladığı Dinde Aşırıcılık ve Terörle Mucadele yasası gereği,  Müslümanların dini ve kutsal değerlerini sahiplenmesi terör suçu olarak cezalandırılmaktadır.

Bugün Doğu Türkistan’da 1 milyonu aşkın Müslüman Uygur ve Kazak, Çin'in Eğitim merkezi olarak adlandırdığı Nazi Toplama Kamplarında tutulmakta ve yavaş yavaş ölmeleri için her türlü akılalmaz işkencelere maruz kalmaktadır.

Çin,  milyonlarca Müslüman Uygur ve Kazak halkının İnancına izimler koyarak, Uygurlarla özdeşleşen bin yıllık dini geleneğini terk etmeleri ve unutmaları için elinden geleni ardına koymuyor. Ve tüm bunları yaparken  başta BM İnsan hakları sözleşmesi olmak üzere Demokrasi’yi ve insan haklarını her şeyin üstünde gören AB değerlerinide hiçe sayıyor ve hatta savaş açmış durumda İfadelerini Kullandı.

İsa Konuşmasını  2018 Ramazan ayının bütün insanlığın, özellikle tüm İslam Ümmetinin uyanmasına vesile olmasını, Doğu Türkistan'daki bunca baskı, zulüm ve asimilasyon uygulamalarına,  gereken tepkiyi göstermeleri Hususundaki temennileriyle bitirdi.

Bu Haberi 4888 kişi okudu!
16/05/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.