DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÇİN’DEN ŞİKAYETÇİ OLDU

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÇİN’DEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Çin hükumeti tarafından oluşturulan Wuhan'daki Çin virüsü salgınının kaynağını araştırma komisyonuna katılma talebinin red edildiği bildirildi.

DSÖ Çin temsilcisi Gauden Gale, Sky News'e verdiği röportajda şu anda Çin’in virüsün kaynağını araştırmak için ekip oluşturmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü'nün soruşturmaya katılmasını engellediğini öne sürüyor.

Ayrıca Çin virüsünün geçen yıl Aralık ayında tespit edildiğini, salgının bir süredir gizlendiği ve hakkında yanlış bilgi rapor edildiğinden küresel bir salgın haline gelmesine neden olduğunu belirterek Çin'in buna benzer hareketleri virüsün kaynağı hakkında Ciddi tartışmalara yol açtığını ifade ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün defalarca Çin’denki soruşturmaya dahil olmak istediğini ancak hiçbir yanıt alamamakla beraber hep red edildiğini dile getiren Temsilci, Çin’in bu konuda araştırmalar yaptığını iyi karşıladığı ancak bu aşamanın Dünya sağlık örgütüsüz yürütülmesinin mantık dışı olduğunu belirterek “Çin'in Dünya Sağlık Örgütü'nü reddetmesi için iyi bir neden görmüyorum” açıklamasını yaptı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 333 kişi okudu!
04/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.