DSÖ CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ULUSLARARASI ACİL DURUM İLAN ETTİ

DSÖ CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ULUSLARARASI ACİL DURUM İLAN ETTİ

Çin Komünist Partisine (ÇPK) bağlı Doğu Türkistan bölge sağlık kurumu resmi İnternet sitesinde ölmcül Crona virüsünün Doğu Türkistan genelinde hızla yayılmaya başladığı bildirildi.

Yerel kaynaklara göre Virüsün Ürümçi , Turpan , Gulca, Aksu, Şihenze ve belli bölgelerdeki ‘’Bingtuan’’ Üretim ve İnşaat Kolordusunda da görülmeye başladığı vaka sayısının 17’e yükseldiği aktarılırken bölge genelinde turistik bölgeler dahil tüm sosyal alanlarin. AVM’lerin ticarete kapandığı duyuruldu.

Dünya sağlık örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, Corona virüsün tüm dünyada paniğe yol açan hızla yayılması üzerine Cenevre’de bir araya gelerek küresel çapta "Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu (PHEIC)" ilan ettiklerini bildirdi.

Öte yandan Çin’de yapılan tüm ticaretlerin durdurulması kararı aldığını açıklayan Komünits patisinin (ÇKP) Doğu Türkistan'ın Korgas iktisadi açılma ve teknoloji bölge yürütme komitesi [0262020] numaralı kızıl başlık belge yayımlayarak Korgas sınır noktasının kapatıldığını duyurdu.

Ayrıca bölgedeki tüm fabrika ve depoların iş yerlerinin işe son vermesi emrediliyor.

Çinliler arasında büyük paniğe neden olan ölümcül virüs, Çin halkını psikolojik olarak bitirmiş, Şüpheli gözle bakılan bazı ailelerin kapısı dışarıdan demir sütünlerle kapatılarak kapı önüne “Bu aile Wuhan’dan geldi, sakın temas etmeyin” yazıları asılması dikkat çekti.

Talebi karşılık bulunmayan bir kısım Hasta Çinliler, insanların suratına öksürmeye başlarken Wuhan’deki insanların tümüyle imha edilmesi fikrini ortaya atanlarda var. Tüm bunlar Çinlilerin insanlık kalitesini tartıyor ve paniğin hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Çin’deki Hastanelerde ise durum çok kötü bekleyen her 100 hastaya bir doktor anca yetişiyorken Doğu Türkistan’da 16 hastane virüs karantina bölgesi olacağı belirlenmiş ve 6 ile 12 şubat tarihlerine odaklanmış durumda.

Hal böyleyken bazı Çinli doktorlar insanları tedavi etmekten kaçındığı için merkezi hükumetin direk talimatı ile özel teşvikler yapıldığı Hizmet anında her ne sebepten olursa olsun Vefat eden sağlık personellerinin tüm ailesi‘’Ulusal Kahraman ailesi’’kabuledileceği ve devletin himayesinde olacağı propagandası yapılıyor.

Bunun dışında Doğu Türkistan’dan 142 Uygur Türkü Sağlık personeli “Hubei’ye yardım gurubu” adıyla Virüsün yayıldığı Wuhan şehrine gönderildiği ulusal kanallarda haber yapıldı.

31.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 685 kişi okudu!
31/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.