Doğu Türkistanlıların Siyasi eğitime alınması planlandı

Doğu Türkistan’daki Xinjiang Parti Komitesi yetkilileri, Uluslararasında "soykırım" ile suçlanan "Xinjiang politikası" hakkında herhangi bir değişiklik olmayacağı sinyalini vererek, Uygurlar için "beş temel prensibin tanınması" adı altında siyasi baskısını güçlendirmeyi planladığı öğrenildi.

Çin’in yayın organı Xinjiang gündelik gazetesine göre 25 Temmuz'da düzenlenen toplantıda Çin Komünist Partisi'nin "Yeni Dönem Xinjiang’ı Yönetim Planı"na sıkı sıkıya bağlı kalınması vurgulanırken “ Milletler birliğinin" pekiştirilmesi Uzun vadeli sosyal istikrarın korunması konuları ele alındı.

BEŞ TEMEL PERENSİP EĞİTİMİ VERİLİYOR

Habere göre, Toplantıda soykırım uygulanan halka yönelik zulümlere kılıf olarak uygulanan Komünist parti öğretilerinden “Ulusal Kimlik bilinci Eğitimi, ve Çine bağlılık (vatanseverlik) Eğitimi, Ayrılıkçılıkla mücadele Eğitimi, Marksist ideoloji’li Çin milliyetçiliği eğitimi, Çince Komünizm tarihi ve Ulusal Kültür Medeniyet ve İnanç Eğitimi” adı altında Beş ana prensibin tanınmasını güçlendirmeye devam edin.” Talimatı verildi.

Son Yıllarda, Çinli yetkililer milyonlarca Uygur Türkünü Doğu Türkistan içinde veya Çin illerinde "fazla emek" adı altında ucuz işçi olarak köleliğe zorluyor. Öte yandan da Çinli yerleşimcileri bölgeye getirerek çeşitli imtiyazlar sağlayıp iyi bir yaşam sunmaya çalışıyor.

Çin’in söz konusu siyasi eğitimlerle hedefe alınan Doğu Türkistanlı halkı “Eğitim bahanesiyle” beyin yıkama ve Asimilasyon uygulamalarıyla sistematik Soykırım yaptığı bariz bir şekilde okunabiliyor.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 252 kişi okudu!
28/07/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.