DOĞU TÜRKİSTAN STK’LAR BİRLİĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLADI
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN STK’LAR BİRLİĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLADI

Beyanat Metni;

Malezya Hukümetine Uygur Sığınmacıları Çine İade etmemeleri için acil beyanat

Çin ' in zalim baskıları nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Doğu Türkistanlı 11 Uygur, iki ay önce Tayland ' ın bir hapishanesinden kaçtı ve şimdi Malezya ' da tutuluyor.

2014 yılından bu yana Tayland sınırını yasadışı yollarla geçmekle suçlanıp Tayland hapishanesinde  tutsak edilen Uygur Türklerinden Malezyaya sığınan 11 Uygur mültecisinin Çin'e iadesinin talep edildiği yönünde Malezya Hükümeti'ne yönelik bazı haberler bugün basında yayınlandı.

Biz Uygur Diasporası olarak, her hangi bir Uygur sığınmacıyı Çin'e iade etmemeleri için acilen Malezya Hükümetine Çağırıda bulunuyoruz.

Dünya Kamuoyu, masum 109 Uygurun 8 Haziran 2015'te Tayland Hükümeti tarafından Çin'e iade edildiğini biliyor ve 109 kişi öylece ortadan kayboldu, akibetleri ise hala meçhul. Çin, dünyaya onlar hakkında herhangi bir bilgi vermeyi reddediyor.

Malezya'daki 11 Uygur mültecisinin Çine iade edildiği taktirde daha önce Çin'e iade edilen 109 Uygurun kaderiyle yüzleşeceği konusunda ciddi endişelerimiz var.

Çin'in insanlık dışı baskıları nedeniyle Tayland üzerinden Malezya'ya sığınmak dışında herhangi bir suçları yok. Uygur Müslümanları olarak, sadece inanç özgürlüğü ve kendi kültürü olan bir insan gibi yaşamak istiyorlar.

Bunlar Çin'e iade edilirlerse, kötü muamele, işkence ve uzun süreli hapis cezaları ile karşı karşıya kalacaktır. Belki İdam bile edilecek.

Bu sebeple, Doğu Türkistan'ın Sivil Toplum Kuruluşlarının Türkiye'deki birliği olan bizler, tereddüt etmeden, insanlığı ve İslami kardeşliğini düşünerek, Uygur halkının insan haklarını savunmak ve 11 Uyguru iade etmemek için Malezya hükümetinden alçak gönüllü olarak talep ediyoruz. Onlara Müslüman kardeşliğin sığınağını verin.

Saygı ile,

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği

Üye kuruluşlar:

1. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği

2. Doğu Türkistan Ulemalar  Birliği

3. Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği

4. Sutuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı

5. Darul İman Cemiyeti

6. Isa Yusuf Alptekin Vakfı

8. Uygur İlim Ve Marifet Vakfı

Bu Haberi 2250 kişi okudu!
14/02/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.