DOĞU TÜRKİSTAN İLE HİNDİSTAN SINIRINDA GERİLİM TIRMANIYOR
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN İLE HİNDİSTAN SINIRINDA GERİLİM TIRMANIYOR

Çin ordusunun yakın zamanda Doğu Türkistan’ın Hoten bölgesi ile Hindistan Ladakh sınırında büyük çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdiği öğrenildi.

Times of İndia'ya göre Tatbikat, Çin sınır muhafızlarının ve Hint sınır muhafızlarının Ladakh'daki Pengong Gölü yakınında birbirleriyle çatışmasından kısa bir süre sonra gerçekleştiği ve binlerce paraşütçü ve zırhlı personel ve taşıyıcı araçların katıldığı bildirildi.

Çin medyasında tatbikatın kesin koordinatı ile ilgili herhangi bir haber bulunmuyor fakat tatbikatın Hindistan'a gözdağı vermek için olduğu bahsediliyor.

Times of İndia'ya göre Çinli yetkililer Çin'in Hubei eyaletinde konuşlanan Çin Paramiliter birliklerini Çeşitli kanallardan Taşıyıcılarla Ladakh yakınlarındaki açıklanmayan bir yere yerleştirdiği ve birkaç gün öncede J-7 ve J-11 Çin savaş uçaklarının Ladakh sınırı üzerinde uçtuğu belirtilirken Hotan hava üslerine 10 ile 12 civarı savaş uçağı getirildiği tahmin ediliyor.

Çin paraşütçü kısımlarını Ladakh sınırındaki görüşmelerde her iki taraftan askeri yetkililer tahliye edildi. Times of İndia, 6 Haziran'da, Ladakh'daki Hint Ordusu'nun 14. Kolordu komutanı General Harender Singh ve Doğu Türkistan’daki Çin Askeri Bölgesi komutanı Liu Lin'in komuta etiği bir askeri heyetin, Çin ordusunun 1962'de patlak veren Hint-Çin sınır çatışmasından bu yana kontrol ettiği Doğu Türkistan’ın Hoten-Aksai Sınır bölgesinde görüşmelerde bulunduğu aktarıldı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 261 kişi okudu!
10/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.