DOĞU TÜRKISTAN GÖZ ARDI EDILEMEZ
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKISTAN GÖZ ARDI EDILEMEZ

Kahraman maraş tarih kültür ve Turizim Platformu tarafından ‘’Doğu Türkistan’ da Çin Zulmü‘’ Konulu Konfrans Düzenlendi.

Platform Başkanı Ahmet Kolutek, konferansın açılış konuşmasında, ‘’Doğu Türkistan’dan haber alınamıyor artık. Türk Coğrafyası ve İslam Coğrafyası sessizliğini bozmalı, Doğu Türkistan göz ardı edilemez.’’ dedi.

Kahramanmaraş Öğretmenevi Kıraathanesinde gerçekleştirilen konferansta konuşmacı olan KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda,  Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlerden bahsederek, Türkiye’den başka Türkistan’ı gören yok, ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistan’ın tarihi ve coğrafyasına ilişkin bilgiler veren Buğda, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk nüfusa yönelik Çin baskısını aktararak, Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin zorunlu kürtaj, zorunlu göç, asimilasyon ve dinsizleştirme gibi insanlık dışı muamelelere tabi tutulduğunu söyledi.

Çin yönetiminin her geçen gün daha sert bir tutum izlediğini belirten Buğda, ‘’İyi ki Türkiye var. Müslüman coğrafyası Doğu Türkistan’ı unutmuş durumda. Menfaatleri için Çin ile işbirliği yapıyorlar. Bu Çin’in bir politikası, menfaatler üzerinden yatırım sözü veriyor ve Müslüman ülkeler de Doğu Türkistan’da yaşanan zulme, baskıya, asimile çalışmalarına, kamplara, dinsizleştirme baskılarına karşı sessiz kalıyor. Batı Türkistan bölgesi Rusya baskısı altında, Doğu Türkistan Çin Baskısı altında. Türkiye olmasa Doğu Türkistan’ı hatırlayan yok. Dinine sapasağlam bağlı olan halkın uğradığı vahşeti nasıl anlatabilirsiniz. Yaşlılarımızın sakallarının bir tarafını kesip bir tarafını bırakıyor. Yine tam tersi kaşın diğer tarafını kesip öyle gezdiriyorlar. Kamp kurmuşlar, Türkler dinsizleştirilmeye çalışılıyor. Burada yemin ettiriliyor. Kadınlarımız zorla başka erkeklerle dans ettiriliyor. Etmezse bu hala Müslüman diyorlar ve kamp süresi sonrası hapis ediyorlar. Türkiye daha güçlü olsun, çok güçlü olsun. Dünya’daki tüm Türklerin, tüm Müslümanların gözü Türkiye. Müslüman devletler zaten umursamıyor. Onlar için zaten yokuz.’’ şeklinde konuştu.

 KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda, Tarih Kültür ve Turizm Platformu Başkanı Ahmet Kolutek’e ve programa katılan platform üyesi Başkanlarına, Doğu Türkistan’ı gündemde tuttukları için teşekkür etti.

Düzenlenen konferans sonrası Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlere dikkat çekmek için basın açıklaması yapıldı.

Bu Haberi 4594 kişi okudu!
18/01/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.