DOĞU TÜRKİSTAN DİASPORASININ BEYİN TAKIMI, 2. MİLLİ BİRLİK ŞURASINDA.
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN DİASPORASININ BEYİN TAKIMI, 2. MİLLİ BİRLİK ŞURASINDA.

Dün Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin organize ettiği 11. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 2. Milli Birlik Şurası programına 18 ülkeden Doğu Türkistan diaspora liderleri, kanaat önderleri ve akademisyenler katıldı.

Kur’an tilaveti ile başlayan 2. milli birlik şurası istişare toplantıları Doğu Türkistan maarif ve dayanışma derneği ve Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği başkanı Hidayet Oğuzhan’ın Milli birlik Şurasının ehemmiyeti ve hedefleri hakkındaki Açılış konuşmasıyla devam etti. 

Ardından Doğu Türkistan Alimler birliği başkanı Atavullah Şahyar Düşmana karşı birlik beraberliğin oluşturulması üzerinde konuşma yaparken Amerika Uygur Diasporası temsilcilerinden Dünya Uygur Kurultayı yönetim kurulu başkanı Ömer Kanat Çin ile ABD arasındaki güçlenen siyası çatışmalar ve Doğu Türkistan mücadelesi hakkında konuştu akabinde Kazakistan'dan gelen yazar Kahraman Gocamberdi yeni dünya düzeninde Çinin etkisi ve Doğu Türkistan meselesini ele aldı. 

Öğleden sonraki oturumda Türkiye’den Prof. Dr. Abdureşit Celil Karluk ile Dr. perhat kurban Tanrıdağlı Çinin Bir kuşak bir yol projesinin Doğu Türkistan meselesine etkisi üzerinde konuşma yaparken Avustralya Doğu Türkistan Cemiyeti başkanı Nur Muhemmed Türkistani Ulusla arası hukuk ve Doğu Türkistan davası hakkında sunum yaptı. 

Ardından Ak parti 23. Dönem Düzce millet vekili ve Yeni Yüz yıl üniversitesi hukuk fakültesi dekanı Prof. Dr. Celal Erbay konuştu ve Türkiye-Çin ilişkilerindeki Doğu Türkistan meselesi üzerinde durdu. 

Akşam 21 ile 22 sularında düzenlenen tanışma programı ile gündeme son verildi.

Bu gün yine aynı şekilde yoğun gündemiyle devam eden 2. Milli birlik şurasında 15 Temmuz şehitleri kuran tilaveti ile anılırken başkan Hidayet oğuzhan 15 Temmuz Hain darbe girişimi ve o geceki Uygur Türklerinin net duruşu hakkında konuşma yaptı. 

Akabinde Türkiye’den Kahraman Maraş Sütçi İmam üniversitesi öğretim üyesi Dr. Alimcan Buğda ve Doğu Türkistan Alimler Birliği Üyesi Abdurahman Camal Kaşigari gelişen Doğu Türkistan davası ve yeni nesil dava anlayışı üzerinde sunum yaparken diaspora teşkilatlarının daha etkili çalışma yürütebilme kabiliyetini arttırmak için Protokol seminerleri sunan özel misafirlerden Cumhurbaşkanlığı eski Protokol Uzmanı İhsan Ataöv ve Emekli diplomat, Dış Ticaret Uzmanı Kamer Artış’ta sunum gerçekleştirdi. 

Son olarak konuşma yapan Doğu Türkistan Alimler birliği üyesi Siracettin Azizi, Gelişen Çin- İslam Dünyası ilişkileri ve Doğu Türkistan meselesi konusunu dile getirdi. 

Akşam saatlerindeyse Teşkilat Liderleri, akademisyen ve kanaat önderlerinin Doğu Türkistan meselesinin çözümü konusundaki düşünce ve planları ortaya konularak oturum kapatıldı. 

FATMA HASAN
Bu Haberi 911 kişi okudu!
18/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.