DOĞU TÜRKİSTAN DİASPORASI ACİL MÜDAHİLE ÇAĞRISINDA BULUNUYOR
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN DİASPORASI ACİL MÜDAHİLE ÇAĞRISINDA BULUNUYOR

Fransız haber ajansına göre Çin yönetimi Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinden geleneksel etnik mimari ve dekorlardan kurtulup çoğunlukla Han Çinlilerin geleneksel Çin usülü dekor ile evlerinin iç mekanlarını “modernize etmelerini” emretti.

Çin Doğu Türkistanda 3 senedir yürüttüğü etnik temizlik, toplama kamplarda dinsizleştirme ve Çinlileştirme siyaseti kapsamında gayrı resmi verilere göre 5 Milyondan fazla insanı tutsak ederek Milletin değerlerini yok ediyor.
Akademisyen, yazar, dini alimler, iş adamları ve sanatçılar, her sınıf ve her sahadan öne çıkan ve milleti bekası için önem arz eden kimseleri ya şehit etti veya kamp ve zindanlarda çürütüyorlar.

Dışarıdakileri de her türlü gayri insani baskı ve zulme maruz bıraktığı gibi her Türkün evlerine Çinlileri yerleştirdi, her gün Çince öğrenme kotası konuldu, helal haram kavramı telaffuz edilmesi ve bu yönde fiili hassasiyet gösterenlerin cezalandırdığı, Hınzır etini zorla yedirdiği, Kuran kerim ve seccade benzeri her türlü dini sembolleri yasaklayarak toplatıp yakıldı. Binlerce cami yıkıldı veya eğlence merkezlerine dönüştürüldü.

Konuyla ilgili insanlığa acil çağrıda bulunan Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği başkanı Hidayet Oğuzhan, Çin güçlerinin son zamanlarda kadim Kaşgar bölgesinde milli tarzındaki Lokantaların Evlerin iç ve dış kısmındaki havlu , ahşaplara nakşedilen çeşitli desenler dahil tüm İslam ve Uygur Türk medeniyetini yansıtan Milli tarzı yapıları değiştirmesini Kaşgardaki halka bildirdiği ve kendi isteği olmadan eyleme geçirdiğine dikkat çekti.

Binlerce senedir Doğu Türkistan’da Uygur kültür ve medeniyetinin en canlı bir şekilde muhafaza edildiği ve yaşatıldığı kaşgar bölgesinden, bütün Doğu Türkistan’a yayılmak üzere olan kültür katliamının Uygur Türklerine ait milli ve tarihi mirasların Çin kültür medeniyetini yansıtan sembol ve yapılara değiştirilmekte olduğu Türklerin etnik, demografik, dini ve kültürel değerlerinin hayatından yok edilerek kökten silinmek istendiğini vurguladı.

‘’Doğu Türkistan Halkının maruz kaldığı bu etnik, kültür ve medeniyet katliamına Türk İslam alemi, Dünya kamoyu ve bütün insanlığın tek sesle dur diyerek müdahil olması tarihi bir insanlık mesuliyetidir.’’ diyen Oğuzhan, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizim Bakanlığı başta olmak üzere BM, UNESCO,TİKA ve benzeri tüm dünya ve İnsanlık mirasını koruyan örgütleri harekete geçmeleri için acil çağırıda bulundu.

Bu Haberi 151 kişi okudu!
13/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.