DOĞU TÜRKİSTAN’DAN BİR KAYIP DAHA
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN BİR KAYIP DAHA

Mart 1960 Senesinde Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçide Dunyaya Gelen Halmurat Ghopur, 1978 – 1982 Tarihleri arasında Şanghay Tıbbi Üniversitesini en iyi derecelerde  tamamladıktan sonra 1982-1985 Tarihleri arasında Urumçi’de Bulunan  (Xinjiang) Doğu Türkistan Tıbbi  Hastanesinde Doktor olarak çalışmaya başladı.

Halmurat Ghopur, içindeki eğitim aşkıyla 1985-1988 yılları arasında Doğu Türkistan Tıp  Üniversitesinde Lisans Üstü Eğitimini tamamladı.

1990 dan sonra Doğu Türkistanın Her köşesinde Doktor Halmurat Ghopur  ismi Çokca duyulmaya başladı. Özellikle de 1993 yılı Rusya St Petersburg Üniversitesinde  Doktorasını tamamlayıp mezun olunca Milletine hizmet etmek için memleketine dönmesi, Doğu Türkistanlı gençlerin yüksek eğitimlerini yurtdışında tamamlama arzusunun şahlanmasına kapı açtı.

Üstelik dönemin Çin Komonist Parti Yöneticileri  tarafından da devlet gazetesi, Radyo, Televizyon ve medya kuruluşlarınca sık sık gündeme getiriliyordu.

1994 Çin Yönetimi Tarafından Doktor halmurat Ghopur’a  Başkent Urumçi’de Bulunan Uygur Geleneksel Tıp Hastanesi'nin Müdürlük Görevine getirildi, 1998 Yılındaysa Doğu Türkistan Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne tayin edildi.

2017’nin başlarına geldiğimizdeyse Doğu Türkistan gıda ve ilaç Denetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Ancak  Ocak 2018 de Çin yönetiminin aniden çeşitli siyasi suçlamalarla suçlayıp İdeolojik Terbiye Kampı adı verilen Nazi Kampına götürüldüğü öğrenilmişti.

Gözlemciler de  Şi Cinping’in başkan olmasıyla birlikte Doğu Türkistanın siyasi seyiri değişti, Profesör Halmurat Ghopurun tutuklanması da bunun göstergesidir. Demekki Profesöre İhtiyaçları kalmadığı için Kampa Attılar ifadelerini kaydetmişti.

Çok sıkı siyasi eğitimden ve akılalmaz işkencelerden geçirilen  Profesör Doktor Halmurat Ghopur, Tutulduğu Kampta Çin Yönetimi tarafından işkenceyle öldürüldüğünü, Merhumun Avustralya'da yaşayan yakınlarından Hasancan Haydar sosyal medya hesabında paylaştı.

Bu Haberi 2130 kişi okudu!
15/05/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.