DOĞU TÜRKİSTAN’DAN BİR ACI HABER DAHA
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN BİR ACI HABER DAHA

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinden Hoten’in önde gelen din bilgini ve Eğitimci 86 yaşındaki Abdulahat Mahdum Hacım’ı 2016 yılından beri hapsettiği bir Çin Zindanında  7 ay önce şehit ettiği açıklandı.
Çin işgal yönetimi Merhum Mahdum Hacım’ı en son 2016 yılında yaşlı,hasta ve yürüme ve konuşma engelli olmasına rağmen tutuklamış ve Hoten’de bir Çin Zindannına hapsetmişti.Daha sonraları ise,merhumun eşi,çocukları, gelinleri, damatları ve 18 yaşından büyük bütün torunlarını de gözaltına alarak  ( yaklaşık 30-40 kişi civarında olduğu söyleniyor) Çin Nazi Kamplarına kapattıkları de bildirildi. Mahdum Hacım ile ilgilenecek veya ziyaret edecek  serbest duruumda olan hiçbir akraba veya yakınının olmadığı ve  Ölüm haberini  ise, vefatından 7 ay sonra 28 Mayıs günü bir komşusu tarafından “Mahdum Hacım Öldü.” Şeklindeki tek cümlelik bir şom haberle Türkiye’de bulunan yakınlarına iletilebilmiştir.
Merhumun nasıl vefat ettiği ve ne zaman nereye defnedildiği yolundaki bilgi ve haberler hala meçhuldur. Abdulahat Mahdum Hacımın kendisi gibi bir din adamı olan büyük oğlu Abdurrauf Mahdum da birkaç yıl önce tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Abdulahat Mahdum Hacım Kimdir ?

Abdulahat Mahdum Hacım Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin kurucularından ve Liderimiz merhum Mehmet Emin Buğra’nın yeğeni olarak 1932 yılında Hoten’de dünya’ya gelmiştir.Babası kendisi çok küçük yaşlarda iken, Çinliler tarafından şehit edilmiştir.Annesi ve tarafından yetiştilmiştir.Hoten’in önde gelen din bilginlerinden İslami ilimler tahsil etmiştir.Daha sonra Kaşgar’a giderek Hanlık Medrese’de tahsiline devam etmiştir. Medreselerin kapatılması üzerine memleketi Hoten’e dönmüş ve gençlere evinde kurduğu Medrese’de dini bilimler öğretmiştir. Merhum bir çok dini kitapları tercüme etmiş ancak bastırmaya muvaffak olamamıştır. Bunlardan sadece “Kırk Hadis” adlı bir önemli kitabı Ankara’da yakını Dr.Mehmet Yakup Buğra tarafından binlerc adet  bastırılmış Suudi Arbasitan’a gelen Uygur hacılar başta Türkiye’e gelip gidenler tarafından Doğu Türkistan’a ulaştırılması sağlanmıştır.

Hayatı Gizli ve Karanlık Medrese Odaları ile Çin Zindanlarında Geçmiştir.

Merhum Abdulahat Mahdum Hacım hayatını İslam dinini öğrenmek ve gelecek  nesillere aktarılarak Doğu Türkistan halkının dini ve milli kimliklerinin korunabilmesi için sarf etmiştir. Ayrıca Babasının işgalcılara karşı Cihada katıldığı  için işgalcılerce  katledilen bir Şehit-Mücahidin oğlu olması ve özellikle 1933 yılındaki Milli Bağımsızlık Hareketinin önderi ve Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Kurucularından ve bu ülke Türklerinin Liderlerinden Mehmet Emin Buğra’nin Yeğeni olması İşgal rejiminin onu hayatı boyunca sürekli gözetmesine ve kontrol  altında bulundurmasına  sebep olmuştur. Hoten’de dini eğitim sahasında verdiği unutulmaz hizmetler ve yüreği din,Vatan ve Milleti için çarpan  bir din adamı olduğundan hayatı sürekli tutuklamalarla ve yıllarca süren hapishaneler ile Çin  zindanlarında  çile ile geçmiştir.1950’lı 1960’lı ve en son 2000’lı yıllarda olmak üzere toplam 20 yıl Çin zindanlarında zulüm ve işkence görmüştür.En son 2016 yılında eşi.bütün çocukları,damat ve gelinleri ve yaşça büyük olan torunları ile birlikte tutuklanarak hapse atılmıştır. Çin zindanlarında kendisine yapılan enveiçeşit Çin işkencelerine ve insanlık dışı muamele ve çok kötü şartlardaki hapishane şartlarına nahif ve zayıf olan vucüdu dayanamamış ve kısmen felç olmuştur. Dafalarca çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve kısmen konuşma ve yürüme yeteneğini kaybetmiştir.  2016 yılının sonlarında bu engelli ve hasta halı ile tekrar tutuklanmış ve bilinmeyen bir hapishaneye kapatılmıştır.

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/cin-86-yasindaki-engelli-uygur-din-alimi-abdulahat-mahdumu-hapishanede-sehit-ettigi-aciklandi/

 

Bu Haberi 2159 kişi okudu!
30/05/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.