DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞLI BAKIM EVLERİ ÇOĞALTILDI
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞLI BAKIM EVLERİ ÇOĞALTILDI

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Doğu Türkistan’ın kırsal bölgelerinde 207 yerde “yaşlı bakım evi” kurmayı hedeflediği ortaya çıktı.

Çin’in organ yayını Xinjiang Daily Gazetesi'ne göre Doğu Türkistan‘daki komünist parti halk İşleri komitesi tarafından yapılan açıklamada belirlenen noktalarda huzur evleri için inşaat çalışmalarının devam ettiği ve projenin 30 Haziran'a kadar tamamlanmasının hedeflendiği duyuruldu.

Çinli yetkililer bölgedeki her kasabanın bakıcısız yaşlı bireyleri için "mutluluk evi" adı altında faaliyet yürütecek ve Doğu Türkistan’ın güney kısmında bulunan 22 bölgede 207 yaşlı bakım evi için ayrılan kaynağın 1.458 milyar Yuan olduğunu açıkladı.

Gözlemciler Projenin Çin rejim yönetimince kamplara kapatılıp Çinli fabrikalarda zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin geride bıraktığı yaşlıları hedef aldığını işaret ediyor.

Daha öncede ÇKP’in bölgede yürüttüğü keyfi tutuklamaları sonucu ebeveynilerinden ayrılan öksüz Uygur Türkü Çocuklar için aynı şekilde kurulan “Sevgi yuvası” adındaki yatılı Anaokullarda geleneklerinden uzaklaştırma ve Çin komünist partisine bağlılık eğitimlerine tabi tutulduğu biliniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 219 kişi okudu!
25/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.