DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAPILAN KÜLTÜR KATLİAMI HANELERE KADAR GİRDİ

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAPILAN KÜLTÜR KATLİAMI HANELERE KADAR GİRDİ

Çin komünist hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan’da yürüttüğü kültür katliamı ve etnik temizleme uygulamaları kapsamında Kaşgar ve çevre vilayetlerde Uygur Kültür medeniyetine özgü yapılmış evlerin düzeltilmesi için baskıların arttığı gözlemlendi.

2017'den beri Doğu Türkistanlıları keyfi tutuklayan Çin komünist hükümeti bölgedeki Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerini Toplama kamplarında tutarken dışarıdan gelen Çinlilere yüksek imtiyazlar tanıyor ve kalıcı olmalarını istiyor.

Çin’in Doğu Türkistan’da mevcut Camilerin büyük kısmını yıktığı ve sayılı camileri ise Çinli turistlere Bar yaptığı, Dünyaca meşhur Camileride İbadete kapatıp Turizim bölgesine dönüştürdüğü belgelenmişti.

Son dönemlerde Çin sosyal medyasına yansıyan görüntülerde Uygur Türklerinin evlerindeki Milli tarzı toprak minderlerin ve duvarlardaki oymaların düzeltilmesi için şu ana kadar Müslümanların yaşadığı 13 mahalleyi Restorasyon bahanesiyle halkı kendi elleriyle yıkıma zorladığı bu sırada 100 bin haneden 300 binden fazla insan (geçen haftaki verilere göre) taşınmak zorunda kaldığı bildirildi.

Çin işgal yönetimi, tamamıyla müslüman ve İslamla özdeşleşen kültürel değerlerin bir parçası olan Doğu Türkistanlıları Çin komünist partisinin İslam karşıtı politikalarını yasallaştırmak için 2014’te ilan ettiği İslam dinini Çinlileştirme siyaseti çerçevesinde yok etmeyi hedefliyorken aynı zamanda İslamı çağırıştıran Uygur milli tarzı tüm yapılarında silinmesini istiyor.

Bu Haberi 521 kişi okudu!
18/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.