DOĞU TÜRKİSTAN’DA “UYGUR KIZLARI ÖN PLANDA” TURİZM SEZONU AÇILDI
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DA “UYGUR KIZLARI ÖN PLANDA” TURİZM SEZONU AÇILDI

Çin’in organ yayını Tanrıdağ haberine göre Kaşgar vilayetlik parti komitesi 19 Mayıs günü “Kaşgar antik kent Çin Turizmi” adı altında 2020 Turizim sezonunu başlattığı öğrenildi.

Çinli yetkililer Doğu Türkistan’daki iller ve şehirleri kapsayan 14 bölgede kültürel turizmi teşvik etmek için 400'den fazla proje geliştirdiğini açıklarken Çin devlet medyası Doğu Türkistan’da turizmin bu yıl Mart ayının sonlarından itibaren yeniden canlandırılmaya başladığı yönündeki propaganda yayınlarını yoğunlaştırdığı gözlemlendi.

Dikkat çeken ayrıntılardan biri ise Turizm reklamlarında Uygur bölgesinin eşsiz güzellik noktalarının tanıtımına ek olarak Uygur Türkü kızlarının teşhir edilmeye başlaması sonucu Çinliler tarafından büyük ilgi gördü.

Birçok araştırmacı Doğu Türkistan’da turizm adına geleneksel Uygur kültürel izlerinin büyük ölçüde ortadan kalktığını ve Uygur kültür medeniyetinin hem yabancılaştığı hem de yok olmaya başladığını ifade ederken Uygur geleneklerinin şimdi sadece Disney parkı benzeri tasarlanan yerlerde görülebileceğini ve Uygur kültür medeniyetinin sahne tarzı mekanlarda gösteri şeklinde mevcudiyetini sürdürdüğüne vurgu yapıyor.

Fatma Hasan/M.Al.Atayurt
Bu Haberi 268 kişi okudu!
23/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.