DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGUR BİLİM İNSANLARI YOK EDİLİYOR

DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGUR BİLİM İNSANLARI YOK EDİLİYOR

2017 den itibaren 3 milyondan fazla Uygur Türkü Çin komünist hükumeti tarafından keyfi suçlamalarla tutuklandı. Bunların arasında Uygur bilim adamları, akademisyenler, sanatçılar, iş adamları ve çeşitli alanlarda tanınan ünlü insanlar de var.

2014 yılında ABD’nin Boston şehrinde tıbbi çalışmalarını ve araştırmalarını tamamlayıp memleketi Ürümçi’ye dönen bilim adamı İmamcan İbrahim’in 2017’de tutuklanıp ceza kampına kapatıldığı öğrenildi.

Uygur bilim insanı İmamcan Yurt dışındaki arkadaşlarının yardımıyla ayarladığı eğitim fırsatını değerlendirmek amacıyla hazırlıklarını başlamışken durduk yere Çin polisleri tarafından pasaportuna el konulup tutuklandığı ve Ceza kampına kapatıldığı ortaya çıktı.

Özgür Asya Radyosunda yer alan habere göre kasım 2014’ten itibaren Japonya gibi bazı ülkelerde özel sağlık programlarında imzası olan ve bu süre zarfında birkaç kez Japonya’ya gidip gelen İmamcan’ın 2017 yılına kadar WeChat uygulaması ile yurt dışındaki meslektaşları ile irtibat halinde olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Uygur Bilim İnsanından 2017 den beri haber alınamadığı aktarıldı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 554 kişi okudu!
31/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.