DOĞU TÜRKİSTAN’DA TOPLU YARGILAMA SÜRECİNE JÜRİ SİSTEMİ EKLENDİ
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DA TOPLU YARGILAMA SÜRECİNE JÜRİ SİSTEMİ EKLENDİ

Çin’in organ yayını Bayangolin gazetesinde yer alan habere göre Korla Şehir Halk Mahkemesi yakın zamanda 71 yeni Jüri üyelerinin açılış töreninde yemin ederek vazifeye oturduğu bildirildi.

Yeni atanan jürilerin çeşitli anlaşmazlık ve uyuşmazlıkları çözmek için tabana inerek çalışmalar yürütmesi ve hakimlerin davalarla kısa sürede başa çıkmalarına yardımcı olmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Doğu Türkistan‘daki Çinli makamların yakın zamanda farklı illerde ve şehirlerde yasal dayanağı olmaksızın 3 milyondan fazla insanı keyfi tutuklamalarla içeri alarak toplu yargı süreci başlatmıştı ve uluslararası toplumun güçlü tepkileriyle karşılaşmıştı.

Çin medyası ve hükümet web sitelerinde geçen hafta Pekin'de düzenlenen Çin halk kongresi sırasında Toplantıya gelen Doğu Türkistanlı iki millet vekilinin Çin'in Ceza Kanunu ve hapishane yasalarında değişiklik talep ettiği haberleri dikkat çekiyor.

Gözlemciler Jüri sistemiyle Çin hükümetinin toplantı sonucu olarak bazı değişiklikler yaptığı ve kamplardaki suçsuz insanlara yönelik toplu davaları yasal süreçlerle yargılandığı izlenimi yaratmaya çalıştığını kaydetti.

Fatma Hasan / M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 187 kişi okudu!
30/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.