DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİNCE EĞİTİMİ YOĞUNLAŞTIRILDI

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİNCE EĞİTİMİ YOĞUNLAŞTIRILDI

Çin komünist yönetiminin Doğu Türkistan’da “Üç vilayet bir oblast” olarak adlandırdığı güney illerinde mandarin Çince öğretimini güçlendirmek ,özellikle Çin eyaletlerinden daha fazla Çinliyi öğretmen olarak transfer etmek için özel yardım bütçesi ayırdığı açıklandı.

Doğu Türkistan’daki Aksu Haber Ağına göre, bu yılın başlarında merkezi hükümetin Aksu Eyaletine atanan anlaşmalı eğitmenler için 95 milyon 950 bin yuan kaynak tahsis ettiği öne sürülüyor.

Haberde kaynağın Doğu Türkistan’daki eğitim sistemine yapılan destek olduğu daha fazla öğretmenlerin işe alınmasının hedeflendiği, ulusal dilin (Çince) yaygınlaşması için öğretmen eksikliğinin giderilmesinin önemi vurgulanıyor.

Önceki gün Çin’in organ yayını Tanrıdağ haberinde Doğu Türkistan’da 2019'a kadar 99.200 Çinli öğretmenin Anlaşmalı olarak işe alındığı ve bunların %70’inden fazlası kırsal bölgelere inerek Uygur okullarında Çince öğretmenlik yapmakta olduğunun altı çizilirken şu anda 2020'yıllık öğretmen işe alımının devam ettiği ileri sürülüyor.

Muhammed Ali Atayurt
Kaynak: http://istiqlalhaber.com
Bu Haberi 182 kişi okudu!
14/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.