DOĞU TÜRKİSTAN’DA 650’DEN FAZLA MEMUR CEZA ALDI
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 650’DEN FAZLA MEMUR CEZA ALDI

Çin’in organ yayını Tanrıdağ haberine göre Doğu Türkistan’daki Çin disiplin kurulu bölge teftiş komisyonu bu yıl mayıs ayı itibariyle 619 soruşturmayı ele aldıkları ve bu kapsamda 665 Komünist Parti üyesinin cezalandığı açıklandı.

Tanrıdağ haberinde soruşturmaya alınanların etnik kökeni hakkında net bilgi bulunmazken Xinhua ve diğer kaynaklarda çok sayıda milli memurun ihraç edildiği ve yeni Çinli kadroların işe alındığı yer alıyor.

Bilgilere göre il ve Şehir, Nahiye ve Köy memuriyet derecesine göre toplam cezalanan 665 kişiden 461'i merkezi yönetime itaatsizlikten yargılandığı, 158 kişi lüks yaşam ve rüşvetle suçlanırken 428 kişiye Görevini kötüye kullanmak yüzünden disiplin ve idari yaptırımlar uygulandığı öne sürülüyor.

“Pasif çalışma, düşük verim, ihmal’’ yaftasıyla 24 kadrodan ceza alanlar olduğu ifade edilen haberde Çin Komünist Partisi merkezi hükümetin sözde Xinjiang Politikasında uygulanan "katılık" temelinde uzun süreli bağlılığın tam olarak sağlanması ve parti içinde siyasi düzenin sürdürülebilirliği arttırılması üzerinde özellikle durulduğu ifade ediliyor.

Analistler Uluslararası toplum tarafından yoğun baskılar alan Çin Komünist Partisi, içindeki dağılım ve temeldeki kadrolarda yaşanacak korkunun siyasete yansımalarını dizginlemek için çırpınmaya başladığını düşünüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 159 kişi okudu!
25/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.