DOĞU TÜRKİSTAN’DA 4 UYGUR TÜRKÜN’DE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 4 UYGUR TÜRKÜN’DE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Doğu Türkistan’ın ikinci büyük şehri olan Kazakistan sınırına yakın Gulca şehrinin Döngmazar ilçesinde bir Uygur ailesinin dört üyesinde koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüsü teşhisi konulan Uygurların isimleri, “75 yaşındaki Pehridin Helil, 73 yaşındaki eşi Rehangül, 51 yaşındaki Ablikim Pehridin ve 49 yaşındaki eşi Halide Memet.” olduğu belirtildi.

QHA’da yer alan habere göre Çinli yetkililer sadece Pehridin Helil’in koronavirüs taşıdığını doğruladı.

Komşu köyden biri “Pehridin Helil’in Şeyih köyünde yaşayan bir emekli öğretmen olduğunu belirterek en son Pehridin Helil’in bir cenaze merasimine katıldığını ve Pehridin Helile virüs teşisi konulduktan sonrao merasime katıln diğerleri ile beraber Gulca’ya götürülüp karantina altına alındığını bildirdi.

Şeyih köyü sakinlerinden bir başkası ise “yaşlı adamın iki oğlu ve birkaç torunu olduğunu Aileden dört kişinin Gulca’ya sevk edildiğini, aile üyelerinin tamamı karantina altına alındığını iddia ediyor.

Şeyih köyü ÇKP sekreteri Abdurrahman (soyadı belirtilmemiş) da, “Pehridin’in amcanın enfeksiyon kaptığı ve Gulca şehrine gönderildiği Ancak diğer üç kişi hakkında virüs var mı ve şehre götürüldüler mi net bir bilgisi olmadığını söylüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 161 kişi okudu!
21/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.