DOĞU TÜRKİSTAN, ADIM ADIM DOMUZ ÇİFTLİĞİNE DÖNÜŞÜYOR

DOĞU TÜRKİSTAN, ADIM ADIM DOMUZ ÇİFTLİĞİNE DÖNÜŞÜYOR

Çin hükümetinin Müslüman Uygur Türklerini Çinlileştirme politikası Doğu Türkistan’ı en büyük domuz yetiştirme üssüne dönüştürme planı ile desteklenerek Müslüman Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerde devasa çiftliklerin kurulmasıyla tüm bölgeye hızla yayılmaya başladı.
Son gelen bilgilere göre Çin komünist rejiminin Doğu Türkistan’ın Korla vilayetine bağlı Çaklık nahiyesinde büyük ölçekli domuz çiftliği projesine başladığı öğrenildi.

Daha önce Çinli yetkililer Doğu Türkistan’ın Çin'deki en büyük domuz yetiştirme üssü olacağını ve sözde Çin eyaletlerine domuz tedarik edeceğini açıklamış bu kapsamda Kaşgar'ın Kunaşehir nahiyesi ve Aksu'nun Bai nahiyesinde büyük ölçekli domuz yetiştirme çiftliği için imzaların atıldığını buna ek kasaphane ve açık Hayvan pazarı kurma planlarını açıklamıştı.

Çin Haber kaynaklarına göre 20 Mayıs’ta Çaklık nahiyesine yakın Taşsai köyünde inşaatına başlayan çiftliğin Qiangdu Ormancılık ve Hayvancılık Ltd. şirketi tarafından finans edildiği ve yılda 1,1 milyon domuz yetiştirme hedefi olan çiftlik için 2,2 milyar Yuan yatırım yapıldığı ileri sürülüyor.

Gözlemciler, Çin’in yaptıklarını Müslüman mahallesinde salyangoz satma olarak yorumlarken Uygur Türk kimliğinin ortadan kaldırılması için “kasıtlı” yapılan kültürel soykırım politikasının bir parçası olduğunu ve Doğu Türkistan’ın adım adım domuz yetiştirme üssüne dönüştürülmek istendiğini kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 435 kişi okudu!
08/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.