DOĞU TÜRKİSTAN’A GÖZLEM İÇİN TÜRKİYE'DEN BİR HEYET GİDECEK
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN’A GÖZLEM İÇİN TÜRKİYE'DEN BİR HEYET GİDECEK

Çin medyasındaki haberlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde “Doğu Türkistan’daki halkın Çin’in refahı içinde mutlu yaşam sürdürdüğü bir gerçek” ifadelerini kullandığı belirtilmişti. 

Ancak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un bugünkü Twitter hesabından yaptığı paylaşımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin devlet başkanı Şi görüşmesinde Uygurlar dahil ikili ilişkilerin tüm veçheleri etraflıca görüşüldüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğanın, Uygurların Çin'de huzur, esenlik ve refah içinde yaşamalarının yegane temennisi olduğunu ifade ederek, bu meseledeki görüş ve beklentilerin muhatabına iletildiği yönündeydi.

Ayrıca Çin hükümetinin Uygurların durumlarını yerinde gözlemlemek üzere Türkiye'den bir heyeti Çin'e davet etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu daveti olumlu karşıladığını ifade etti. 

Gözlemci heyetin Çinli yetkililer tarafından öne sürülen kurmaca, aldatmaca ve  hile dolu göz boyama taktiklerine aldanmadan gerçekleri gün yüzüne çıkarması Uygur diasporasında dört gözle bekleyecek.

Kaynak:m.haber7
MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 947 kişi okudu!
04/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.