DOĞU TÜRKİSTAN’A GİDEN YAŞLI ADAM, ‘’DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA ÖLEMEDİM’’

DOĞU TÜRKİSTAN’A GİDEN YAŞLI ADAM, ‘’DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA ÖLEMEDİM’’

25 senedir Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan asıllı Uygur Türk vatandaşı Mememet Tohti Emin, geçtiğimiz ay ilerleyen yaşı ve sağlık problemleri yüzünden ‘’Doğduğum topraklarda öleyim’’niyetiyle memleketi Kaşıgara dönmüş ya hapse atılır işkenceyle şehit düşer ve vasiyeti olan Anne babasının mezarı yakınında kendisine ait mezara defnedilmek veya ömrünün sonunu çocukları ve torunları ile beraber geçirmek için bir umut akrabalarının yanına gittiği bildirildi.

Ancak 80 yaşına gelen yaşlı adam oğlu ve gelin kızının evinde kalmaya başladığı ilk günlerde Çinli polislerin gelin kızını sürekle tehdit etmesi sonucu durmadan ağladığına şahit oluyor. Durum karşısında mahcup olan dahası akrabalarına Çinli yetkililerin kötülük etmesinden korkan Memet Tohti dede gece yarısı kizinin evini terk ederek 3 gün polis gözetiminde otelde kalmaya mecbur oluyor.

5 oğlu ve kendisine ait mal varlığı varken hiç bir yerde kalamayıp pılını pırtını toplayarak Vatandaşı olduğu ülkesine dönen dede, acısını ‘’Çinliler doğduğum topraklarda ölmeme bile izin vermediler’’ sözleriyle ifade ediyor.

30.12.2019-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 283 kişi okudu!
30/12/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.