DOĞU TÜRKİSTAN’A 5000 ADET 5G BAZ İSTASYONU KURULUYOR

DOĞU TÜRKİSTAN’A 5000 ADET 5G BAZ İSTASYONU KURULUYOR

Çin’in yayın organı Xinhua Haber Ajansı'nın 8 Haziran tarihli haberine göre Çin komünist hükümetinin Doğu Türkistan’da 5G ağ projesi için gerekli baz istasyonlarını alelacele genişletmeye başladığı ve proje tamamlandığında bölge genelinde toplam istasyon sayısının yaklaşık 5.000'e getirileceği belirtiliyor.

Haberde 5G şebekesi için gereken istasyon kulelerinin enerji tüketimi konusunda yüksek maliyetli alt yapı sistemleri ile şebekelere gerekli enerji kaynağını sağlamayı planladığı belirtiliyor.

Çin’in tam anlamıyla polis devleti olduğu herkesçe biliniyor. Doğu Türkistan’ın da geliştirilmiş yüksek teknolojik aletlerle gözetim altına alındığı günümüz çağında bölgedeki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türklerin 5G teknolojisi ile baskı altında tutulması uluslararası toplum tarafından geniş bir şekilde eleştiriliyor.

Çin’in planları ile ilgili değerlendirme yapan Amerikalı Uygur Türklerinden bağımsız gözlemci İlşat Hasan "Kuşkusuz bu proje mevcut polis devlet mekanizmasını güçlendirmek ve bölgedeki Türkler üzerindeki kontrolü genişletmek için çalışacaktır. “dedi.

Çin hükümeti kısa bir süre önce Doğu Türkistan’daki hızla büyüyen özellikle Urumçi’de kullanıma başlayan 5G projesine toplam iki milyar Yuan yatırım yaptığını açıklamıştı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 590 kişi okudu!
11/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.