Doğu Türkistan'daki Camiler Bar, Kümes, ve Tuvalet Yapılıyor

Doğu Türkistan'daki Camiler Bar, Kümes, ve Tuvalet Yapılıyor

İşgalci Çin komünist partisi 2017’den beri Doğu Türkistan’da halka yönelik keyfi tutuklama ve toplama kampı politikası ile Müslüman Uygur Türklerinin beyinlerini yıkmaya çalışıyor.

Uygurları Çinli olmaktan engelleyen milli ve Dini değerleri tamamıyla yasaklayan Çin, Kuran-i Kerim ve Hadis-i Şerif kitaplarının yanı sıra Dini içerikler bulunan bütün kitapları tablo ve seccadeleri toplayıp yakıp yok etti.İlgili raporlar şimdiye denk 16 Bin Caminin yıkılarak haritadan silindiğini gösterirken bir kısmının restorasyon bahanesiyle Çin tapınağı görünümünde yeniden yapılıyor. Bazıları ise içki evlerine, turizm cazibe merkezine, ahıra ve kümese dönüştürülerek Çinliler tarafından kullanılıyor. Hatta Artuş’ta tuvalet yapılan bir Cami, turistler için halen hizmet vermekte olduğu biliniyor.

CAMİLERİMİZ BAR, KÜMES, VE TUVALET YAPILIYOR

Kamp tanığı Zumret Davut’un Çin kaynaklı sosyal medyadan paylaştığı video görüntülerine göre Doğu Türkistan'da geçtiğimiz yıl 21 martta ortaya çıkan ve Çinliler tarafından tavuk kümesine dönüştürülmüş bir Caminin halen kümes olarak kullanıldığını yansıtıyor.Bir diğer görüntüdeyse, İç Turizm için kullanılan bir Camının geçtiğimiz yıldan beri Çinli turistlerin hizmetine açıldığı ve Uygur Türklerinin Eski Camiye ziyaret için gelen Çinlilere dans gösterisi sergilediğini gösteriyor.Geçmişte Kaşgar Şehir içinde bulunan Şapka Pazarı Camii gibi belirli bölgelerde çok sayıda ibadethanenin Bara dönüştürüldüğü ve Çinli turistlerin ilgi odağı haline geldiği medyaya yansımıştı. Kümese, Atölye ’ye, çeşitli iş yerleri ve tuvalete dahi çevrildiğini kanıtlayan görsel ve yazılı belgeler, kamp tanıklarının beyanları, Müslüman Uygur Türklerine kapatılan söz konusu Camilerin farklı amaçlar için kullanıldığını doğruluyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/481355043021114/
Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/481305846359367/
Bu Haberi 76 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.