DOĞU TÜRKİSTAN'DA VİRÜS NEDENİYLE HALKIN EVLERİ DIŞARIDAN KAPATILDI
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN'DA VİRÜS NEDENİYLE HALKIN EVLERİ DIŞARIDAN KAPATILDI

Wuhan’dan kaçan 13 bin Çinlinin yerleştiği Doğu Türkistan’da virüs bulaşan kişi sayısının 76 olduğu bildirildi.

Sayısal ve bölgelere ait veriler dışında Etnik gurupları hakkında net bir açıklanma yapılmayan haber, Merkezi halk radyo istasyonu- XJTV2’de 18 şubat tarihinde yayımlanan memleket haberlerinde detaylı şekilde anlatılıyor.

Virüs teşhisi konulan 76 kişiden 23’ü Urumçi’de 18’inin İli Vilayetinde olduğu Börtala, Sanci, Şihenze, Aksu ve Turfan şehirlerinde 11, 4. 6. 7. 8. 9. 12. Bingtuan olmak üzere Çin’in Uretim ve inşaat kolordusunda 24 Çinlide tespit edildiği aktarıldı.

12 kişinin tedavi edilerek evine gönderildiği iddia edilirken 1 kişinin öldüğü bildirildi. Halı hazırda 63 hastanın tedavi geçirmekte olduğu, 10 hastanın durumu ağır, 4’ünün ciddi ve 5 bin 245 kişinin’de müşahade altına alındığı paylaşılıyor.

Uygur ve Kazak Türklerinin yaşadığı bölgeler arasında en fazla vaka oranına göre Gulca’nın karantinaya alındığı biliniyordu.

Özgür Asya Radyosunun bölgede yürüttüğü çalışmaları sonucu Gulca şehrinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Çin komünist İdarecileri tarafından yüzbinlerce Türklere ait evlerin kapısına mühür vurulduğu teyit edildi.

Çin güvenlik güçlerinin mühürledikleri evlerin kapısına, "evde istirahat edin, sağlıklı olmanızı dileriz" afişi yapıştırıldı.

Şubat aylarının başından beri karantina başlatılan Gulcada geçen hafta başında bir sitedeki 24 ailenin kaldığı binanın karantinaya alındığı haberi gelmişti şimdi ise bölgesel olarak 15 gün daha kapalı kalacağı duyurulan Gulca heşrinde tüm evlerin kapılarına dışarıdan mühür vurularak evlere gıda ve benzeri her türlü ihtiyaçların girişinide engellendi.

Bölge de çalışma yürüten Radyo çalışanları gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu ve büyük bir felaketten endişe ettiklerini belirtti.

Öte yandan Artiş şehrinde de Wuhan’dan gelen 99 Çinlinin bir otelde karantinada olduğu ve Urumçi’den gelen Mir Adil adlı Uygur öğrencinin virüs şüphelisi tanımlanarak Artuş sanayi bölgesi 6 . Toplama kampından bir binaya yerleştirilerek gözetim altında tutulduğu haber edilmişti.

Gulca’daki olayları sosyal medya hesabında paylaşan Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Çin Doğu Türkistan'da virüs bahanesi ile Türklerin evlerini mühürleyip açlık ölümüne mahküm ettiğini eve hapsedilen kişiler arasında yaşlı, kadın, çocuklar dışında kamptan daha yeni çıkan aciz, halsız insanların olabileceğini tüm bunların üzerine şimdide gıdadan tamamen kesilmiş halkın durumunun çok vahim olduğunu vurguladı.
Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 232 kişi okudu!
19/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.