DOĞU TÜRKİSTAN'A ÇİNLİ YERLEŞTİRİLİYOR
SON DAKİKA

DOĞU TÜRKİSTAN'A ÇİNLİ YERLEŞTİRİLİYOR

Çin Merkezi halk radyo istasyonu haberinde Doğu Türkistan’ın Kaşgar İline bağlı büyük ilçelerden yoksullukla Mücadele adı altında kurulan Lojman evlere Uygur Müslümanlarının çevredeki ilçelerden topluca yerleştirildiği yer alıyor.
Haberde Merkezi Hükümetin Kargalık ve çevresindeki 3 ilçe ahalisinin Kargalık ilçesi yakınlarına kurulan Aktaş yoksullara destek bölgesi lojmanlarına taşıdığı ileri sürülüyor.
Nakil işlemlerinin 2018 beri başladığı gelecek iki yıl içerisinde nüfusun büyük bir kısmı tamamıyla taşınacağı bildirilirken lojmanlara yerleşen Uygur çiftçilere standart Çince ve hukuk bilgisi eğitimleri verilmekte olduğu ve aynı zamanda tarım işlerinde çalıştırılmakta olduğu dikkat çekiyor.
Gözlemciler, Pekin Hükumetinin tarihten beri dağınık ve özgürce geleneğine bağlı yaşayan ve tek uğraşları tarım ve hayvancılık olan Uygur Türkü Çiftçileri daha etkili asimile etmek ve de kontrol altında tutabilmek için bir araya topladığını Öte yandan Uygurlardan boşalan ilçelere Çinli göçmenleri yerleştirme planının olduğunu vurguladı.

Bu Haberi 596 kişi okudu!
11/06/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.