DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI

Ankara’da Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 19 Ocak 2020’de “Vakit Kardeşlik Vakti: Nogay Türkleri Uygur Türklerinin Yanında” temalı konferansı düzenlendi.

Konferansta Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Erkin Emet konuşmacı olarak katıldı ve Çin’in Doğu Türkistan'daki tarihten bugüne işgal politikaları ve yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekildi.

Ankara Batıkent’teki Uluslararası Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşen programa, Ankara’da yaşayan Nogay Türkleri ve çok sayıda dinleyici katılım gösterdi.

Öte yandan İstanbul Türk Ocağı, Uygur Akademisi ve Çin Araştırmaları Enstitüsü (ÇİNARE) tarafından “Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak Yol projesi’ne bakış Paneli” düzenlendi.

Yapımcı ve Araştırmacı Turgay Tüfekçioğlu‘nun oturum başkanlığında gerçekleşen panelde Köşe Yazarı ve Araştırmacı Merve Şebnem Oruç,Prof. Dr. Varis Çakan ve Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı ayrı ayrı önemli konulara değindi, ve Çin’in önümüzdeki süreçte dünyaya hakim olma planı hakkında Türk Milletinin yüce çıkarları çerçevesinde bilimsel olarak çarpıcı bilgileri paylaştı.

21.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 210 kişi okudu!
21/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.