DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI
SON DAKİKA

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI

12 kasım 1933 ve 12 Kasım 1944 de kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin bağımsızlık günü, 86. Ve 75. kuruluş yıl dönümü Doğu Türkistan Uluslararası teşkilatlar birliği tarafından İstanbul Zeytinburnu Kültür Sanat merkezinde 2000 den fazla Doğu Türkistanlınlının katılımıyla dün akşam gerçekleştirildi.

Yurt dışından ve yurt içinden dava öncüleri önemli şahsiyetlerin, Uygur din adamlarının, akademisyenlerin ve İHH temsilcilerininde iştirak ettiği Program Kuran tilavetiyle başladı. Ardından Doğu Türkistan Uluslararası teşkilatlar birliği başkanı Hidayet Oğuzhanın açılış konuşmasıyla devam etti.

Diyasporadaki 20’i aşkın Uygur Teşkilat başkanları ve başkan vekillerinin ayrı ayrı selamlama ve tebrik konuşması yapılırken Doğu Türkistanlı minik çocukların vatanına olan sevgileri özlem dolu şiirleri ile katılımcıları duygulandırdı.

Ayrıca Doğu Türkistan yeni nesil hareketi mensubu gençler tarafından ilk Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan tiyatro sergilenerek Hazir unu o döneme götürdü.

Program bitiminde akademisyenlerin sunumları yapıldıktan sonra Doğu Türkistan kanaat önderleri tarafından Dava öncüsü 10 kişi ve sivil toplum kuruluşlarına altın ve gümüş onur madalıyonu takdim edilerek program sonlandırıldı .

FATMA HASAN
Bu Haberi 343 kişi okudu!
13/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.