DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (ÖZET)

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (ÖZET)

Sivil Diplomasi Hareketi Doğu Türkistanı İslam ellerinde gündeme taşımak amacıyla malezya temasları kapsamında Malezya Eyalet bakanları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki’de Çin’nin bahar bayramı kutlama faaliyetine karşı protesto gösterisi yapıldı.

Aynı şekilde Kazakistan’da Bahar bayramı kutlaması yapmak isteyen yerleşimci Çinlilere karşı kazak halkı şiddetle karşı çıktı.Çin’in geleneksel Ejderha dansı için hazırladığı kıyafetleri parçaladı.

Geçtiğimiz hafta Elazığ’da görülen Deprem sonrası Doğu Türkistan Diasporası adına Kırgızistan’ın Celalabat’a yaşayan Doğu Türkistanlılar Türk halkına başsağlığı mesajı gönderdi.

Bu Hafta başında İHH insani Yardım Vakfı koordinatörlüğünde Doğu Türkistan Mavi Hilal İnsani Yardım Cemiyeti öncülüğünde bir heyet Doğu Türkistan camiasına temsilen Hal hatir sormak için bölgede idi.

Öte yandan Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri başta Doğu Türkistanlı teşkilat temsilcilerinden fırıncı ve aşçısına kadar deprem bölgesinde Pazar günü itibari ile bir yandan tandır kurup Uygur ekmeği pişirirken diğer yandan Uygur Pilavı yaparak depremzedelere ikramlarda bulundu.

30.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 228 kişi okudu!
30/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.