DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (Bu Hafta Özet)
SON DAKİKA

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (Bu Hafta Özet)

Doğu Türkistan Mavi Hilal İnsani Yardım Cemiyetinin faaliyetleri sürerken başkan Abdurahim AZİZOĞLU öncülüğünde bir heyet KIZILIAY Genel Başkan Yardımcısı Hakkı TURUNÇ’u makamında ziyaret etti.

Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Başkanı Dr. Abdüsselam Teklimakan Medepol Üniversitesinde İdeal Hukuk Medipol tarafından düzenlenen seminerde Doğu Türkistan’ı anlattı.

17 Şubat Doğu Türkistan Vakfı Öncülüğündü büyük dava adamı Emekli Tuğgeneral Mehmet RIZA BEKİN Paşayı vefatının 10. Yılını anma programı gerçekleştirildi. Program’da çok sayıda sivil toplum kuruşları ve siyasi parti temsilcileriiştirak etti.

22 şubat dünyanın dört bir yanında yaşayan Uygur Türkleri Ana dil günü etkinliği düzenlerken İstanbul Ülkü ocakları Uygur akademisi ve Çin araştırmalarıenstitüsü tarafından "Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak Ve Yol Projesine Bakış Panelinin 3.sü gerçekleştirildi.

Öte yandan Kahraman Maraşta Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı (Sim Vakfı) şübesinde açılış heyacanı yaşanırken Sim VakfıKastamono Şubesi ve Ensar vakfı öncülüğünde öğrenci buluşmasıorganize edildi. Programda Öğrencilerle hasbuhal eden Sim Vakfı temsilcileri ve akademisyenler öğrencilerle fikir alışverişleri yapıldı.

Tüm bunlar gerçek leşirken Dünya Ambalaj Örgütü tarafından her yıl düzenlenen WorldStar Student 2019 Yarışması’nda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünde eğitim gören Doğu Türkistan asıllı ğrencilerinden Abdukayum Yasin ve diğer iki arkadaşı ileYin Yang sembolünden esinlenerek tasarladıkları “Heinz Ketçap Mayonez Ambalajı” projesiyle dünya üçüncüsü seçilerek bronz ödüle layık görüldü.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 146 kişi okudu!
24/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.