DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (Bu hafta özet)
SON DAKİKA

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (Bu hafta özet)

Almanya başkenti berlin başta olmak üzere Fınllandiyenin baş kenti Hilsinki, Norveç’in baş kenti Oslo ve İsviçre baş kenti Stokholmda , Gulca Şehitlerini anma gösterisi ile Çin’e karşı protesto yapıldı.

Türkiye’nin her tarafından Doğu Türkistan kökenli akademisyenlerin, Öğrenci ve Dava öncülerinin iştirak etmesiyle İstanbul Sabahattin Zayim üniversitesinde Satuk Buğrahan ilim ve medeniyet vakfı tarafından Öğrenciler Kardeşlik buluşması düzenlendi. Programda Doğu Türkistan için dava adamları yetişmesinin önemi vurgulandı.

Bir yandan Kahramanmaraş Sütçi İmam Üniversitesinde “Emperyalizme Karşı Direniş” Panelinde konuşmacı olarak katılan Uygur akademisyenlerden Doç. Dr. Alımcan Buğda Doğu Türkistan’ın senelerdir Çin emperyalizmi ile mücadelede çektiği zorluklarını hakkında sunum yaptı, ve şuanki güncel vaziyeti anlattı.

Diğer yandan Doğu Türkistan Girişimci Esnaf ve Sanayici İş adamları Derneğinin (DOTSİAD) ilk Yönetim Kurulu Toplantısı açıldı.

Türkiye ve Yurt dışındaki Uygur Türkü İş adamlarının desteği ile kurulan İş adamları Derneği, diasporadaki Doğu Türkistan Camiasının Ticaret, Üretim ve girişimcilik gücünü geliştirmeyi ve Doğu Türkistanlılar olarak iktisadi alanda örnek topluluklar düzeyine ulaşmayı hedefliyor.

Toplantıya misafir olarak iştirak eden Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği başkanı Hidayet Oğuzhan konuyla ilgili sosyal medya hesabından hayırlara vesile olsun dileklerini paylaştı.
Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi ve Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneğinden oluşan bir heyet Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas’ı makamında ziyaret ederek muhaceretteki Doğu Türkistan gençlerinin durumu hakkında manen ve fiziken dava adamı olarak yetiştirilmesi ve bu yönde yapılacak çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Doğu Türkistanlı Teşkilat liderleri, Akademisyenler, Bilim adamları, kanaat önderleri ve aktivistler12. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 3. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası hazırlık istişare toplantısı için istanbulda bir araya geldi.
11 yıldır geleneksel olarak Uluslararası çapta düzenlenen Kardeşlik buluşması ve 3 yıldır ‘’Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası’’ adı altında toplanan meclisin, 2020 yıl ortalarına doru gerçekleşmesi bekleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 197 kişi okudu!
15/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.