DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (7-11 Mart özet)
SON DAKİKA

DİASPORADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI (7-11 Mart özet)

Nuzugum Kültür ve Aile Derneği 7 Mart'ta Üsküdar'da “Yetimlere Yardım” etkinliği düzenledi.

Siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum mensupları başta olmak üzere Doğu Türkistan davasına gönül vermiş 200’ü aşkın kadınların katılımıyla gerçekleşen programda Nuzugum Kültür ve Aile Derneğinin geçen 5 senelik faaliyetleri anlatılırken Dernek Başkanı Munawar öz Uygur hanım Nuzugum'un tarihini , kim olduğunu, nasıl bir kahraman olduğunu katılımcılara tanıttı.

Programda Doğu Türkistan meselesi ve bölgedeki güncel durumla ilgili sunumlar verildi.

8 Mart Japonya'nın başkenti Tokyoda Çin devlet başkanı Xi Jinping'in Japonya ziyaretine karşı eylem yapıldı.

Japonya'daki Uygur Türkleri, Tibetliler, Moğollar, Hong Kongelular ve Japonya halkından tertip eden gurup Doğu Türkistan'a özgürlük sloganları attı.

Ardından basın açıklaması yapan göstericiler Çin’in keyfi tutukladığı Doğu Türkistanlıların tutulduğu ceza kamplarının derhal kapatılması gerektiğini belirtirken orada uygulanan her türlü istismar ve işkencelere, bölgede oluşturulan kölelik sistemiyle Uygurların zorla çalıştırılmasına dikkat çekildi.

Uluslararası toplumun ÇKP’ye (Çin Komünist Parti) yoğun baskı oluşturmasını talep eden eylemcilere Japonya Liberal Demokrat Partisi'nden bazı millet ve killeride destek verdi.

9 Mart Cenevre'deki Birleşmiş milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinde Almanya merkezli Tehlikedeki altındaki milletler cemiyeti adına konuşma yapan Zumratai Erkin, Çin hükumeti ve uluslararası toplumun insan hayatını siyasetten ve onurdan üstün görmesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in Doğu Türkistan'daki kamplarının kapatılması, keyfi tutuklanan milyonlarca masum insanın serbest bırakılması, BM'nin ve uluslararası sağlık örgütünün gecikmeden Doğu Türkistan'a serbest araştırma ve gözlemci heyet göndermesi çağrısında bulundu.

10 Mart, Avustralya Doğu Türkistan Cemiyeti Başkanı Nurmuhammed Türkistani ve Avustralya İnternational Aid cemiyetinden bir heyet Türkiye’de faaliyet gösteren Doğu Türkistan toplumunun ortak insani Yardım kıruluşu olan MAVİ AY Cemiyetini ziyaret etti ve 11 Mart günü Avustralyalı heyetin öncülüğünde İstanbul'daki ihtiyaç sahibi 400’e yakın aileye insani yardım ulaştırıldı.

Öte yandan Doğu Türkistan’da kaybettiği Çoluk Çocuklarının izini süren Doğu Türkistanlı kadınlar ve beraberindeki gurup dün Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Başkanlığında ziyaret gerçekleştirerek yetkililere derdini anlattı ve durumun Meclise taşınması talebinde bulundu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 164 kişi okudu!
12/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.