CUMHURİYETÇİLERDEN TRUMP’A ÇAĞIRI: ‘’EN AĞIR CEZA VERİLMELİ’’
SON DAKİKA

CUMHURİYETÇİLERDEN TRUMP’A ÇAĞIRI: ‘’EN AĞIR CEZA VERİLMELİ’’

150 üyeli Cumhuriyetçi senatolar ulusal güvenlik stratejisi hakkında bir rapor hazırlayarak, Trump yönetimini Çinli yetkilileri Doğu Türkistan başta Hong Kong, Tibet ve Tayvan’daki insan hakları ihlallerinden ötürü "ağır şekilde cezalandırmaya" çağırdı.

Raporun hedefi, Çin'in Doğu Türkistan Politikasından sorumlu Komünist Parti bölge siyasi bürosu daimi üyesi Wang Yang, Hong Kong Politikasından sorumlu Komünist Parti bölge siyasi bürosu daimi üyesi Han Zheng ve Doğu Türkistan’daki Komünist Parti Komitesi sekreteri Chen Chuanguo ve diğer isimleri kapsıyor.

Raporda, bu yetkililerin "benzeri görülmemiş bir sertliğe maruz bırakılması ve caydırıcı şekilde cezalandırılması" gerektiği vurgulanıyor.

Cumhuriyetçiler Araştırma Komitesi tarafından "Amerika'nın Güçlendirilmesi ve Küresel Tehditlere Karşı Mücadele" adlı 115 sayfalık raporda Çin’in insan hakları ihlallerine ayrılmış beş bölüm bulunuyor. Bunların arasında Wang Yang, Han Zheng, Çin Kamu Güvenliği Bakanı Zhao Keji, Doğu Türkistan Bölge Komünist Parti Sekreteri Chen Chuanguo, Tibet Bölge Komünist Parti Sekreteri Wu Yingjie, Hong Kong-Makao Ofis Direktörü Xia Baolong, Hong Kong Merkezi Yönetim İrtibat Bürosu Lu Hui gibi kilit isimler yer alıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 228 kişi okudu!
16/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.