CORONAVİRÜSÜ KAMPLARDA KALAN UYGUR TÜRKLERİ İÇİN BÜYÜK RİSK
SON DAKİKA

CORONAVİRÜSÜ KAMPLARDA KALAN UYGUR TÜRKLERİ İÇİN BÜYÜK RİSK

Dün İstanbul’da Dünya Uygur Kurultayı basın toplantısı düzenleyerek Corona Virüsünün Doğu Türkistan’daki Çin’in ceza kamplarında kalan Uygur Türkleri için büyük risk teşkil ettiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Kurultayın genel sekreteri Doç. Dr. Erkin Ekrem, Çin’deki korona virüs salgınının kamplardaki Uygur Türkleri için büyük bir tehdit olduğunu söyledi. Doç. Dr. Erkin Ekrem, “ Toplu faaliyetlerin hepsi durduruldu, eğitim öğretime ara verildi, karantina uygulanıyor ancak bölgedeki kamplarda binlerce Uygur Türkü bir arada yaşamak zorunda, bu büyük bir salgın riski ortaya çıkarıyor” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan hafta başında Norveç Uygur komitesi Uygur Adliye arşivleri müdürü Bahtiyar Ömer ve beraberindeki Uygur Türü heyet, Norveç dış işleri bakanlığının Asıya bölge yetkilisiyle görüşmeler yaparak Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün Ceza kamplarındaki Uygur Türklerine bulaşmasının önüne geçilmesi hususundaki teklif ve çözüm önerilerini sunduğu ve Norveç ulusal güvenlik idaresince ciddi adımlar atılmakta olduğu bildirildi.

 

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 194 kişi okudu!
14/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.