ÇOĞU UYGUR TÜRKÜNDEN 2017’DEN BERİ HABER ALINAMIYOR

ÇOĞU UYGUR TÜRKÜNDEN 2017’DEN BERİ HABER ALINAMIYOR

Amerika'da İkamet eden Nurimangül Abdureşit ailesi hakkında tanıklık vererek Kaşgar Kona şehir Saybağ köyünde yaşayan 54 yaştaki emekli devlet memuru babası Abdureşit Tohti, 50 yaşındaki ev hanımı annesi Tacigül Kadir, Kardeşleri Ametcan Abdureşit ve Memet Eli Abdureşit’in 2017 Haziran ayında tutuklandığı sonra hiç birinden bir daha haber alınamadığını bildirdi.

Ailesindekilerin Çince’yi ana dili gibi bildiğini üstelik mesleğinden emekli olmuş eğitime hiç ihtiyacı olmadığını belirten Nurimangül, Çinli yetkililerin dediği gerçek ise ispatetmesini ve diğer uygurlar gibi kendi akrabalarınıda göstermesini talep ediyor.

Diğer yandan Japonya’da yaşayan Gülistan hanımda Doğu Türkistan’da kaybettiği kardeşi Esker Bekri hakkında tanıklık edip 22 yaşındaki kardeşinin 2017 yılında Çin polisleri tarafından keyfi suçlamayla tutuklanıp ceza kampına kapatıldığını paylaştı.

En son kardeşiEsker Bekri ile ilişkin Doğu Türkistan’ın Ürümçi şehrindeki bir ceza kampında tutsak olduğu haberini aldığını bunun dışında net bir bilgi sağlanamadığını bildirdi.

21.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 225 kişi okudu!
21/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.